| XtzRaulXtz a întrebat:

am o problema cu placa video care este GeForce 8400gs problema este ca GPU-ul se incalzeste foarte tare adica cand stau pe Facebook este la 70 grade celsius si cand ma joc imi trece de 100 de grade.Place are memoria de 521MB si are pentru racire radiator(lamele).Am vazut pe net tot felul de sfaturi si as vrea sami montez un coller la ea.Intrebarea e:trebuie neaparat sa fie un coller special pentru ea sau pot luat un coller de la un alt calculator stricat ce il am si sa ii fac un suport sa fie lipit de placa? Si pentru partea ca ii fac eu suport sa stea pe placa unde dumnezeu trebuie sa leg firele de la coller in calculator ca acesta sa se invarta.Raspunsul cu cele mai bune explicatii ia FundaVOT! REPEDE!

Răspuns Câştigător
| fabi123 a răspuns:

Ai incercat sa dai radiatorul jos, si sa pui alta pasta termo-conductoare noua.Despre cooler iti pot spune ca nu conteaza neaparat de care este trebuie sa faca racirea si orice cooler o face, insa daca chiar vrei exista si chiar iti recomand un cooler cu radiator special, este la Real sau noul Auchan, s-au schimbat numele, oricum eu am vazut acolo scria "Radiator placa video"sau ceva de genu asta.

| XtzRaulXtz explică (pentru fabi123):

Nu ma pricep si nu as vrea sa stric ceva dar nu cred ca e cazul pentru ca nu e asa de veche placa
este vreun pericol daca il dau jos? si nu stiu cum se aplica pasta
dar as vrea sa incerc cu coolerul nu sti cum ar trebui sa il leg la calculator ca sa se invarta?

| fabi123 a răspuns (pentru XtzRaulXtz):

Nu e nici un pericol, stai linistit, sub radiator este un procesor, am mai facut asta nu se poate intampla nimic si este foarte simplu are de obicei 4 suruburi mici le dai jos si gata.

| XtzRaulXtz explică (pentru fabi123):

Dar la ce mufa trebuie sa conectez acel cooler care il pun?
ce trebuie sa scrie langa mufa?

| SanduINFINITE a răspuns (pentru XtzRaulXtz):

Nimic nu scrie trebuie sa fie atitia pini ca la mufa dac la mufa sunt 2 atunci si pe placa va fi 2 placa video daca 3 inseamna si acolo 3 sper ca te-am ajutat