| Tantau_Nicolas_1973 a întrebat:

Am internet de la RCS cu abonamentul de 500mps.
Am router gigabit si cablu de ethernet pana in PC.
Totusi am ping destul de mare in jocuri si cand am facut un speed test pe un server mai indepartat am avut rezultatele urmatoare : http://beta.speedtest.net/result/6904894409
am facut eu ceva gresit sau este normal ca internetul sa mearga asa incet?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

1. Ping-ul nu are nimic de-a face cu latimea de banda. Ai acelasi ping, catre acelasi server si pe un abonament de 100 si pe unul de 500 Mbps.
2. 43 milisecunde nu inseamna ping "destul de mare", este un rezulatat foarte bun.
3. Cei 500 Mbps se refera la viteza maxima teoretica, in reteaua RCS, ncidecum la viteza pe care ar treebui sa o ai accesand orice alta retea/site.
4. Vitezele tale de download si upload sunt mai mult decat OK. Dar, habar nu am ce pretentii sau asteptari ai tu, nici cata experienta apropo de utilizarea serviciilor de la mai multi provideri.

Una peste alta, nu exista nici un fel de problema, decat daca vrei tu neaparat sa ai una!

1 răspuns: