| Naidure a întrebat:

Salut, am o anomalie la pc mai exact:
1. Aprind unitatea porneste dar ecranul ramane negru, imi spune ca nu are semnel (nu pot sa-l restartez sau sa-l inchid de la butoanele restert si inchidere ), dar ii intrerup curentul de la priza
2.cand pornesc din nou ii dau F12 dupa care imi apare o chestie care imi zice sa dau Delete (dau) dupa care ma trimite spre o fereastra cu 2 optinuni Defut si inca una, DAU ENTER PE DEFUT
3. dupa aia dau F9 dupa ce am iesit din fereastra cu cele doua optiuni si ma trimite in BIOS, dupa care dau penultima optiune din dreapta
4. se inchide calculatoru si de aici merge normal
INTREBAREA ESTE
De ce trebuie sa dau toate comenzile aste si unde este problema.
As vre sa-mi spuna si mie cineva ce sa fac

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Ajutpeoricine_dar_habar_n-am_ce_zic nu crede nimic. El doar se baga in seama ca sa ia nenorocitul ala de tricou. Sau pentru ca il incinta fundele... dar sa trecem la subiect:

1. Citi ani are calculatorul/ce componente ai in el?
2. Invata sa citesti. E Default, nu Defut.
3. Bla, bla.
-----------------------------------------------
Probleme posibile:
1. Bateria de la BIOS dusa. Nici o problema, e 6 RON una si poti sa o schimbi chiar si tu. Uite aici - http://pctechnotes.com/how-to-change-your-cmos-battery/
2. Sursa pe duca. Pe duca de-a binelea. Caz in care URGENT il duci in service. Nu de alta, dar cind moare sursa de tot se prea poate sa ia cu ea alte componente, cum ar fi hard, placa video, placa de baza...
3. Condensatori umflati pe placa de baza (cu sau fara bateria de BIOS dusa, efectele sint similare). Se poate repara cu maxim 15-20 RON sau e si sansa sa trebuiasca schimbata placa cu totul.

7 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns:

Salut Naidure.Se poate face astfel:
Du' PC-u la un specialist IT, si mai precis verifica placuta de RAM daca e fixata bine sau placa video!
Bafta!
Funda?

| Naidure explică (pentru VladyXR):

Crezi ca poate sa fie de la praf ca are destul in spate?

| Naidure explică (pentru KodrutZ):

Calculatorul e de 1 an si nu ma prea pricep la engleza, e nou

| Naidure explică (pentru KodrutZ):

Citii articolul ala si mie data si ora nu raman creca trebuie sa iau o baterie

| VladyXR a răspuns (pentru KodrutZ):

KodrutZ te-a bagat pe tine cineva in seama? Unde am spus eu ca sa incit fundele si mai ales cu tricou? Eu doar ajut copile.

| KodrutZ a răspuns (pentru VladyXR):

Cu ce l-ai ajutat? Ce treaba are ramul sau placa video cu resetarea setarilor BIOS-ului?

| KodrutZ a răspuns (pentru Naidure):

Ai vazut? In alta ordine de idei, daca zici ca are 1 an du-l la garantie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Naidure):

Ajutpeoricine_dar_habar_n-am_ce_zic nu crede nimic. El doar se baga in seama ca sa ia nenorocitul ala de tricou. Sau pentru ca il incinta fundele... dar sa trecem la subiect:

1. Citi ani are calculatorul/ce componente ai in el?
2. Invata sa citesti. E Default, nu Defut.
3. Bla, bla.
-----------------------------------------------
Probleme posibile:
1. Bateria de la BIOS dusa. Nici o problema, e 6 RON una si poti sa o schimbi chiar si tu. Uite aici - http://pctechnotes.com/how-to-change-your-cmos-battery/
2. Sursa pe duca. Pe duca de-a binelea. Caz in care URGENT il duci in service. Nu de alta, dar cind moare sursa de tot se prea poate sa ia cu ea alte componente, cum ar fi hard, placa video, placa de baza...
3. Condensatori umflati pe placa de baza (cu sau fara bateria de BIOS dusa, efectele sint similare). Se poate repara cu maxim 15-20 RON sau e si sansa sa trebuiasca schimbata placa cu totul.