| tiberiustefan90 a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de putin ajutor. Recent am cumparat un sistem desktop cu urmatoarea comfiguratie, procesor i3 4170 de 3, 7 Ghz socket 1150, 8 Gb ram ddr3, frecventa 1333, placa video ati radeon r5 230 de 2Gb, si imi sacadeaza jocurile, rau de tot, inclusiv most wanted. La pes 2017 imi sacadeaza filmulete cand incepe jocul, si in joc jucatorii merg in reluare nu sunt frame-uri, ma rog multe alte jocuri, am incercat toate versiunile de windows 7, 8, 8.1, 10 toate si pe x64 si x86, la nici unul nici o diferenta, drivere updatate, tot ce am stiut ca un utilizator mediocru de pc... ma poate ajuta cineva? macar cu o parere.
Mentionez ca acelasi joc(pes 2017) ma joc la grafica maxim prin acelasi cablu hdmi pe un pc cu i3 4160, 6 gb ram placa nVIDIA de 2 Gb, Sa fie atat de mare diferenta la frecventa placii video a mea fiind pe 600 si nVIDIA pe 1000?

Răspuns Câştigător
| Mihai1810 a răspuns:

Iti sacadeaza jocurile din cauza jafului ala de placa video.

| tiberiustefan90 explică (pentru Mihai1810):

Poti sa imi oferi mai multe detalii? Most wanted mergea pe placa video de 128 mb... Ma poti lamurii?

| Mihai1810 a răspuns (pentru tiberiustefan90):

R5 230 e o placa de tot rahatul si face bottleneck grav cu procesorul, d-aia sacadeaza.

| tiberiustefan90 explică (pentru Mihai1810):

Daca nu gresesc din cate stiu eu bottleneck este de fapt incetinirea placii video de catre procesor, dar banuiesc ca ar putea sa fie si invers... O sa incerc in prima faza cu alta placa video, probabil un nVIDIA...

| Mihai1810 a răspuns (pentru tiberiustefan90):

Bottleneck-ul poate fi si invers. Daca una dintre cele 2 componente e vizibil mai slaba decat cealalta rezulta bottleneck, la fel si in cazul de fata. La procesorul tau ai nevoie de minim gtx 750ti 2 gb.

| tiberiustefan90 explică (pentru Mihai1810):

M-am documentat putin mai mult cu placa video si cam ai dreptate... O sa revin dupa ce testez o placa video...