| OtravaDulce a întrebat:

Salut.Am un laptop cu :Windows7ultimate
:wirelees incorporat
:modem romtelecom tip HUAWEI HG655b cu wi-fi

Conecxiunea la internet e facuta prin cablu de la modem.

Cum as-i putea sa fac conecxiune la net prin wirelees?(pentru laptop).
Daca se poate va rog explicati cum.
Traba sa intrerup si conexiunea actuala?

Dau Fundy.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Intra pe local 192.168.1.1 intr-un browser. User admin, parola admin. (vezi mai inainte sa fie pornit wi-fi-ul daca are vreun buton routerul/modemul). Apoi intra la WAN-Wi-fi, asa ar trebui sa fie pe-acolo. De-acolo porneste/orpesti/pui parola pe wireless. Odata gasita reteaua o sa-ti apara in dreapta la laptop, langa ceas, dai dublu click pe retea si te conectezi la ea (cu parola sau fara).

| SonicAndrei a răspuns:

Și eu am internet de la Romtelecom și mi-au dat un router. Pe spate este scris un cod (WLAN KEY). Acela e parola pentru wriless.
În bară (dreapta jos) ai iconița de internet. Clic pe ea și conectează-te la internet cu parola de pe spatele routerului. Nu trebuie să ai cablul în laptop.

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Dar acuma am activa si conexiunea prin cablu sa o las asa?
Sa pornesc wirelees la laptop si doar sa scot cablu de la conexiunea prin cablu?

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

Nu trebuie să ai cablul de internet introdus în laptop, nici când te conectezi. Cablul care vide de afară vine introdus în router. Routerul activat dă semnal wriless în toată casa. Probabil ai primit și 2 cabluri de internet care le introduci din router într-un calculator/laptop/all-in-one/ce o fi.

Cu laptopul te conectezi doar prin wriless fiindcă e mobil.Totuși, prin cablu internetul poate fi mai rapid decât prin wriless.

| OtravaDulce explică (pentru SonicAndrei):

Da am intales asta dar cum fac conexiunea la weiless?

| SonicAndrei a răspuns (pentru OtravaDulce):

În bară (dreapta jos) ai iconița de internet. De obicei seamănă cu iconița semnalului de telefon. Clic pe ea și îți va apărea o listă. Dai clic pe „Clicknet" și apoi „Connect". Scrie parola de pe spatele routerului și folosește internetul.