| Noise_LoVe_1980 a întrebat:

Salut as dori sa intreb daca se poate sa pun o placa video de DDR3 pe placa mea de baza care s-ar presupune ca e DDR2: iuitati ce placa de baza am http://www.azerty.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-gigabyt e-g31mx-s2 va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tu esti balbait de pui o intrebare de 3 ori? Ti-am spus mai sus ca nu va merge. Celor care-ti dau aceste sfaturi spune-le ca slotul tau PCI-e nici macar nu este 16x (factor de multiplicare) ci 4x. Eu ti-am spus parerea mea. Si nu cred ca este nevoie s-o repet. Ia-ti placa ca o sa ma distrez daca o sa-i injuri pe cei ce ti-au zis ca merge. Schimba-ti placa de baza si ia una tot cu socket 775 dar mai buna. Eu te-as sfatui sa treci, insa, la 1155 pentru ca 775 nu se mai fabrica. Atunci va trebui sa schimibi procesorul si HDD-ul daca il ai pe slot ATA (cu cablu IDE). Schimbi si memoria ca cea DDR3 este mai ieftina si ai un computer mai performant. Te poate costa in jur de 5-600 lei.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. PLaca ta de baza are o rata de transfer video foarte mica. PLaca video GDDR3 are o rata de transfer mare. Ea s-ar putea sa nu functioneze si, in cel mai bun caz, daca functioneaza sa-ti incetineasca sistemul. Dai banii degeaba.

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru Salontanul):

Mi-s-a spus ca daca am pci express s-ar putea sa mearga tu ce zici big grin

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru Salontanul):

Mi-s-a spus ca s-ar putea sa mearga daca are pci express si vad ca are tu ce zici?

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru Salontanul):

Am aflat ca daca am pci express s-ar putea sa mearga tu ce zici

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru Salontanul):

Mi-ai recomanda o placa de baza asa?

| Noise_LoVe_1980 explică (pentru Salontanul):

Si scuze am avut un bugbig grin

| Salontanul a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

Uite aici: http://www.emag.ro/......E7HTTBBBM/
Eu am un procesor ca asta: http://www.emag.ro/......EP8W7BBBM/
Inca in garantie si de putem intelege la pret.
Memorie: http://www.emag.ro/......t-priceasc
Iti poti alege ce memorie vrei din cele de mai sus.

| Salontanul a răspuns (pentru Noise_LoVe_1980):

Tu esti balbait de pui o intrebare de 3 ori? Ti-am spus mai sus ca nu va merge. Celor care-ti dau aceste sfaturi spune-le ca slotul tau PCI-e nici macar nu este 16x (factor de multiplicare) ci 4x. Eu ti-am spus parerea mea. Si nu cred ca este nevoie s-o repet. Ia-ti placa ca o sa ma distrez daca o sa-i injuri pe cei ce ti-au zis ca merge. Schimba-ti placa de baza si ia una tot cu socket 775 dar mai buna. Eu te-as sfatui sa treci, insa, la 1155 pentru ca 775 nu se mai fabrica. Atunci va trebui sa schimibi procesorul si HDD-ul daca il ai pe slot ATA (cu cablu IDE). Schimbi si memoria ca cea DDR3 este mai ieftina si ai un computer mai performant. Te poate costa in jur de 5-600 lei.