| Codreanu_Tudor_1972 a întrebat:

Salut! Ce-ar trebui sa fac cand imi creez sv de metin2, intru in sysinstall- Configure- Network- Interface imi apare inloc de de0, em0crying as vrea sa il fac pe ip.Dau funda

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Da intri si tot acolo interface 0 si dai ok ok.
Daca ai IP static il faci pe Ip, daca ai IP dinamic conteaza cum il faci (forward) sau IP de dinamic (RDS).
Si nu stiu ce fel de IP ai oricum intri in start=Run=cmd=ipconfig

Host=. localhost
Domain=localhost
IPv4=IP
Name server=4.2.2.3
IP v4 Adrees=IP.100
NetMask=(Subinet Mask) (255...)
Extra options= aicea nu se scrie nimic.
Ok
Si iesi de acolo prin exit.
/etc/rc.d/netif restart

Oricum daca nu ai priceput prea bine iti dau un videoclip ca sa stii mai bine cum sa o ei.
Asa cum ti-am zis nu stiu ce IP ai, la videoclipuri ai si continuarea lor cum se face mai departe.
http://www.youtube.com/watch?v=gq0sk-5b8fk

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

"Am internet prin cablu de la rcs&rds"laughing ar trebui forward?
Ai sv de metin?

| Mihail2020 a răspuns (pentru Codreanu_Tudor_1972):

Am si cablu tot de la RDS (si nu mai scrie rcs&rds) se zice direct RDS.
Si am tutorialul potrivit pentru IP de RDS.
www.youtube.com/watch?v=2AKL4aIQm2k
Nu mai am server de metin2 am avut.

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

Nu a fost de ajutor!
Cred ca e din cauza la interface nu am de0, altceva nu am facut gresit am urmat videoclipul si mi-a aparut ceva cu rename core 1, ...

| Mihail2020 a răspuns (pentru Codreanu_Tudor_1972):

Ai facut bine aia cu rename core...
Se intampla la toata lumea este o eroare de la ceva mic si servarul o percepe imediat!

Sunt mai multe variante:
Selectati o baza de date, selectati toate tabelele, click dreapta pe ele, maintain, Repair tables, extended.
Repetati la fiecare baza de date pe care le ai (common, account, player).
Reboot la server sa vezi daca mai apare:

2 Ai intrat in filezila si ai modifica ceva de la server, iar cand ai dat reboot a aparut eroarea.
Intai dai permisiunea acelui fisier 777 la fisierul editat. Daca tot nu merge modifica ce ati editat, astfel incat sa fie ca inainte de modificare acel fisier.

Cam astea sunt (alea cu rename se intampla cel mai des sau frecvent la unele servere de metin2).

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

Nu ne baga-m noi doi sa facem un sv?laughing)))

| Mihail2020 a răspuns (pentru Codreanu_Tudor_1972):

?
Nu mai ma bag la asa ceva!

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

I-a acum sa vezi
il fac prin hamaci
cand termin apara asa
http://vvcap.net/db/riWvji0_AhGlTzsG5nEy.htp
port map ii deschis cu ip meu cu...100
http://vvcap.net/db/eSvwaQYCP6uscHSthV0X.htp
si hamachi ii
http://vvcap.net/db/ZvFO7FQzXYoIgBCvp1oc.htp
si imi da
server indisponibil si am scris si la mc.txt
ce-i de facut?

| Mihail2020 a răspuns (pentru Codreanu_Tudor_1972):

Bine la server.
Portmap n-are ce cauta portul 3306 deschis ala trebuie sa fie inchis.
Si la Client trebuie sa pui ip de hamchi daca este prin mc sau root.
Si trebuie ca Navicatul sa miste foarte repede nu in reluare altfel dureaza mult pana se conecteaza.

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

Am scris mc.txt ip meu cu 100 la final si cu navicat nu stiu daca ar trebui pentru ca deja este un cont

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Codreanu_Tudor_1972):

Cu navicatu ce-ar trebui sa fac si la ce ma ajuta

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

O intrat in navicatlaughing

| Codreanu_Tudor_1972 explică (pentru Mihail2020):

Am intrat si navicat, hamachi si pe port map si tot sv este indisponibil?
ce trebuie sa fac? ar trebui sa fac si xampu

| Mihail2020 a răspuns (pentru Codreanu_Tudor_1972):

Undeva nu ai setat bine altfel nu merge.
Daca zici ca apare indisponibil.
Ori nai configurat tu ceva pe acolo ca sa iti mearga.

Si cu xampp deschide pagina de homapage pentru utilizatori asta face (de asta iti trebuie xampp si homapage) ca sa te uiti sa descarci clientul si sa te poti inregistra.
Sunt mai multe lucruri dar ti-am zis trebuie sa faci servarul.
http://www.youtube.com/watch?v=nIPp3cGyxig

Iar eu nu ma bag la un server de metin2 din mai multe motive! Cu sfaturi da ajut.
Uita-te aten la acest videotutorial este 100% bun ca si iti explica concret dar iti zice si ce trebuie sa faci ca sa iti mearga si daca te uiti la acest tutorial vezi unde ai gresit.