| STRYKERhd a întrebat:

Am o problema, am un laptop Acer Aspire E-15 si pe el scrie ca are : Intel Pentium quad core processor N3540 (up to 2.66 GHz), Intel HD Graphics, 4 GB DDR3 L Memory, 1000 GB HDD. PROBLEMA MEA ESTE: Ori ce program as instala a vad componentele pc-ului mei scrie ca are 2.16 GHz! DC? DC? DC? ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Extrem de simplu, ambele răspunsuri sunt corecte! =)) Probabil acum ești chiar mai confuz... dar să știi că procesorul tău este unul dintre puținele Intel Pentium cu tehnologie Turbo. Are o frecvență normală de 2.16 și ajunge în modul turbo până la 2.66.
Uite aici mai multe specificații tehnice ale procesorului tău.
http://ark.intel.com/......o-2_66-GHz

| STRYKERhd explică (pentru HandaSei):

Multumesc mult!

| STRYKERhd explică (pentru HandaSei):

Multumesc mult! Dar mai am o nelamurire, ajunge singur la 2.66 GHz? Deoarece multe jocuri ca Cs:GO merg destul de prost!

| HandaSei a răspuns (pentru STRYKERhd):

Da normal că își reglează singur frecvența în funcție de ce programe rulezi etc... dacă vrei să vezi la ce frecvență rulează, o poți face în orice moment dând click dreapta pe bara de activități, manager de activități, mai multe detalii (asta în cazul în care îți apare un chenar mic doar cu programele rulate de tine) și dai la performanță.
Cam așa.
https://scr.hu/0qrwf/0vvgx

4 răspunsuri:
| Stefancalin1997 a răspuns:

Pai da boss vezi ca acolo scrie up to 2, 66 ghz, el pleaca de la 2.16 ghz si ajunge maxim la 2, 66 ghz cum a spus si colega.