| CosmYn666 a întrebat:

Salut TPU, am o problema cu calculatorul, deseori îmi dă blue screen din senin chiar dacă mă joc sau doar mă uit pe YouTube
Când se deschide din nou scrie că nu-mi găsește sistemul de operare și trebuie să-l închid de la buton și să îl pun manual din boot menu, cred că este SSD de vina ( 1TB Samsung 860 EVO)
Voi ce păreri aveți și mulțumesc în avans.

4 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Poate e placa video, ti se supraincalzeste vezi ce grade ai cu MsiAfterburner

| CosmYn666 explică (pentru DonMoldo):

64 maxim cu overclocking in Assassin's Creed Valhalla
Și fără overclock sta lejer la 60

| BodyssStitchy a răspuns:

Salut!

Este posibil să existe o problemă cu SSD-ul, însă nu se poate trage o concluzie definitivă fără o analiză mai detaliată. Există mai multe cauze posibile pentru această problemă, inclusiv erori de sistem de operare, drivere defecte, sau chiar probleme cu hardware-ul cum ar fi SSD-ul, memoria RAM sau placa de bază.

Iată câteva pași pe care îi poți urma pentru a diagnostica problema:

1. Actualizează driverele și sistemul de operare: Asigură-te că toate driverele și sistemul de operare sunt actualizate la ultima versiune disponibilă. Uneori, actualizările de software pot rezolva problemele de compatibilitate sau de securitate care pot duce la erori ale sistemului.

2. Scanare pentru malware: Rulează un scan complet al sistemului pentru a te asigura că nu există programe malware sau viruși care ar putea cauza probleme.

3. Verifică integritatea SSD-ului: Folosește software specializat pentru a verifica integritatea SSD-ului. Unele programe pot identifica și repara sectoarele defecte sau pot furniza informații despre starea generală a dispozitivului.

4. Verifică temperatura: Supraîncălzirea poate duce la instabilitatea sistemului. Asigură-te că ventilatoarele sunt curate și funcționează corect și că nu există blocări ale aerisirii.

5. Resetează BIOS-ul: În unele cazuri, setările BIOS-ului pot cauza probleme de bootare. Resetează BIOS-ul la setările implicite și vezi dacă problema persistă.

6. Verifică conexiunile hardware: Asigură-te că toate cablurile și conexiunile hardware sunt strânse și funcționează corect.

Dacă acești pași nu rezolvă problema, ar putea fi necesar să consulți un specialist în IT sau să contactezi producătorul SSD-ului pentru asistență suplimentară. De asemenea, este posibil să fie necesară înlocuirea SSD-ului dacă acesta este defect sau într-o stare avansată de degradare.

O zi bună.

| CosmYn666 explică (pentru BodyssStitchy):

Salut, multumesc de raspuns.
1. Windows instalat complet nou si facute toate actualiarile si luate toate driverele
2.Nu am scanat dar nu cred ca am virusi pe un windows de abia instalat
3.Am scanat cu aplicatia lor Samsung Magician si a dat 100%health
4.SSD sta exact dupa ventilatoare la o temperatura intre 33 - 42 grade
5.Cred ca biosul se reseteaza odata cu windowsul deci nu cred ca mai trebuie resetat o data ( nu stiu sincer )
6. Cumparat cablu sata nou si curatat pinii

Deci cel mai probabil ar trebui schimbat, daca ma mai duc si la it deja am dat bani cat de unu nou