| Generation22 a întrebat:

Salut TpU! Deci am si eu o intrebare legata de PC happy :
- Cam cat ar costa un PC cu urmatoarele cerinte de sistem ( vreau doar unitate nu si monitor, mouse si tastatura ) :
- 4 Gb RAM ( orice DDR )
-placa video : ( nu conteaza firma numai sa fie de 1 GB orice nVIDIA, ati )
-procesor ( unu peste 2.80 Ghz Intel )
Deci cam cat credeti ca ar costa? si as vrea sa imi vand si PC-ul meu vechi care are : 1 GB Ram, procesor Intel Pentium 1.60 Ghz, placa video 128 MB )!? cam cat ar costa

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Prietene, ar trebui sa te mai documentezi inainte sa dai bani pe un pc. Zici ca nu conteaza tipul DDR la rami? ba conteaza. La fel cat conteaza si bitii la placa video, de care probabil nu sti. E bine sa tii cont de toate daca dai niste multe sute de ron pe un pc nou. De exemplu, ai cerut procesorul sa fie de 2.8 ghz. Pai un procesor single core de 2.8 Ghz e de patru ori mai lenta decat un procesor quad-core! Te mai documentezi inainte se cumperi ca iei teapa. Ar trebui sa gasesti ceva bun la vreo 1000 - 1500 de lei. Pe calculatorul tau vechi as da vreo 200 de lei cel mult, poate 250 daca oferi si ceva garantie

Eu am luat urmatorul pc second la 500 ron + o placa video noua cu 250 ron

2.6 Ghz Dual-Core
2 GB Ram DDR2
1GB / 128 biti placa video (GT430 nou)
160 GB HDD
DVD Writer
Deci in total am dat 750 de ron. Ma pot juca MW3, Skyrim, GTA4 si multe alte jocuri fara probleme

| Generation22 explică (pentru Andrei7520152):

Prietene, scuza-ma dar GTA IV pe 2 gb ram ( macar de ar merge pe cerinte minime ) happy dar oricum stiu destule despre PC... dar am vrut sa stiu in mare cam cat ar costa un PC de gamign MEDIU nu cer unu dala de 50 de milioane...

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Generation22):

GTA4 e un joc portat foarte aiurea. Ma pot juca pe medium, la 800x600, si prind un framerate destul de bun. Pe de alta parte, MW3 ma pot juca linistit pe high, la o rezolutie inalta, fara sa am baiuri la framerate. (eu folosesc Win XP SP3, care nu consuma atata memorie Ram. Win7 o devoreaza

cat despre calculator, un pc pentru gaming costa in jur de 1500 in sus, nou, cum a zis si tipul de mai sus. Sau sub 1000 de lei din second. Dar e important sa stii pe ce dai banii, altfel cine stie cu ce te alegi

| ClauCS99 a răspuns:

Pai cred ca 15milioane un verisor a dat pe unul cu 4Gb ram placa video 512 nVidia si procesor dual-core parca a zis ca era nu stiu sigur 9millioane si asta l-a luat dela un prieten al altui prieten in jur de 15 de costa, cred.