| gamersamp12 a întrebat:

pana acuma am avut multe pc-uri, majoritatea erau single core, acum 2-3 ani am inceput sa-mi fac veacu pe procesoare Intel care m-au servit bine, acum vreau sa schimb pc-ul, daca ar fi sa aleg intre un Intel core 2 quad si un Amd Athlon Triple Core care ar fi mai ok? vreau sa iau pc-u pentru gaming, desii Intel atinge performate mari cu i7 si sunt procesoare bune, n-am incredere intr-un amd, daca a avut cineva un AMD... care sunt sansele sa ma joc GTA V pe un AMD Triple Core cu 4gb ram si o placa video de 1Gb Radeon HD 5450?

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

Am jucat cu un r7 250x 2gb ddr5 128bit si amd rana x3 3,2ghz + 4gb ram gta v cu setari medium undeva la 40-55fps. Este jucabil, dar de preferat sa iei core 2 quad-ul, sa faci rost si de un 750ti si sa ii dai blana, ca o sa ti-l duca bine.

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ehem, ai baut ceva? 5450-ul e o voma de placa video daca discutam de gaming. Mai bine da un buget pentru sistem, zi ce componente pastrezi, si dupa aia mai discutam.

| gamersamp12 explică (pentru KodrutZ):

Esti pe langa subiect, dar mersi oricum ca ai incercat, eu am intrebat daca aveti experienta care ar fi un procesor mai bun? AMD sau Intel... placa video se poate schimba. Bugetul maxim ar fi undeva la 1200 de lei, desii am vazut pe olx si i3 la 1200 dar nu din judetul din care sunt eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru gamersamp12):

Gresit, tu esti pe langa subiect. Degeaba ai procesorul lui dumnezo' daca ai un rahat de placa video.

| gamersamp12 explică (pentru KodrutZ):

laughing) da stiu asta, tot la placa va limitati, am intrebat Intel sau amd, si da pana si eu stiu ca nu este o placa buna...

| KodrutZ a răspuns:

Nu ai ZIS exact ce model e C2Q si ce model e TC-ul de la AMD. Cel mai probabil Intel-ul.

| gamersamp12 explică (pentru KodrutZ):

Intel® Core™2 Duo Processor E6400 si AMD Phenom X3 8650
Asa vazusem si eu pe net, Intel core 2 duo are ratie mai mare dar nu ma bazez prea tare, am observat ca nu tot timpul ratiile sunt 100% corecte si diferenta de la ratii era mica...

| KodrutZ a răspuns (pentru gamersamp12):

Ambele sunt moarte, dar Phenom-ul e ceva mai viu. Depinde mult si ce placi de baza au.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Daca mai stai vreo 2-3 luni, o sa vand eu kit i3 2120+gigabyte ga-b75m-d3v+2X4 GB DDR3+GTX 750 Ti

| CPAElites a răspuns:

Placa Video conteaza cel mai mult!
Daca ai un i7 6700k si placa video HD 5450 o sa-l joci cu maxim 15 fps-uri.

Care este bugetul maxim?

| CPAElites a răspuns:

Ai uitat sa specifici seriile procesoarelor...