| Prototip a întrebat:

Buna TPU
Care dintre aceste 2 procesoare e mai bun pentru gaming
Intel sau amd
(TINAND CONT CA PRIVESC SI SPRE VIITOR CAND JOCURIILE VOR FOLOSII Triple-core, quad core cand dual core nu o sa mai faca fata~Buget 320 ron
1.http://www.azerty.ro/procesoare/procesor-intel-pentium-g 840-box
2.http://www.azerty.ro/procesoare/procesor-amd-athlon-ii-x 3-455-tray

Răspuns Câştigător
| RawGrey a răspuns:

Intel nu este bun pentru gaming...Procesorul Intel Pentium G840 are la baza nucleul SandyBridge, este tactat la 2. 80Ghz, dispune de 3MB cache L3 si consuma 65W, ideal pentru sisteme office. Daca vrei pentru gaming i-ati AMD-ul!

13 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ia amd-ul si o daca ai placa de baza cu NB minim 710 poti incerca deblocarea procesorului si te pricopsesti cu un quad core! jocurile moderne cer deja quad core pentru a rula fluent!

| Prototip explică (pentru florin1979):

Iti multumesc, da o sa iau amd chiar daca nu are L3 cache, ca venii vorba, la ce ajuta memoria l3?

| Prototip explică (pentru florin1979):

Aceasta placa de baza poate sa deblocheze in x4, daca nu pune daca vrei niste linkuri cu placi de baza care pot debloca

| Prototip explică (pentru florin1979):

Aceasta placa de baza poate sa-l deblocheze http://www.azerty.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-msi-760gm-p21-fx
Daca nu te rog pune niste linkuri cu placi de baza ce pot debloca

| florin1979 a răspuns (pentru Prototip):

Are placa de baza SB 710 deci este ok pentru incercarea deblocarii procesorului, dar nu este de ajuns pentru ca placa de baza suporta maxim TDP=95W. iti recomand aceasta placa de baza ce suporta procesoare cu TDP 125W http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-gs3-fx/

| florin1979 a răspuns (pentru Prototip):

Placa de baza in primul rand e slabuta iar in al 2 lea rand deblocarea e o loterie, se pot debloca UNELE procesoare nu TOATE! din statistici, cele mai mari sanse de deblocare le are x3-ul! faci cum crezi daca nu vrei sa ma asculti, dar sa nu regreti!

| Prototip explică (pentru florin1979):

Acea sursa de 400 poate sa tina sistemu-l

| florin1979 a răspuns (pentru Prototip):

Il tine, este o sursa de calitate cu 400W reali, nu doar pe etichetahappy

| Romania2014 a răspuns:

Intelll!

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Salut! parerea mea este ca cel mai bun dintre cele doua este cel Intel, e mai performant si sigur e mai fiabil cand vine vorba de gaming.
In concluzie eu as alege INtel pentru orice, nu numai pentru gaming