| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu daca, in general, la jocurile FIFA Demo (cum ar fi FIFA 15 Demo...) au lag sau este de la sistemul meu?
Intreb asta pentru ca am vazut cateva intrebari pe net legate de lagul de la FIFA 15 demo!
Vreau sa spun ca, de curand mi-am achizitionat o placa video (deoarece cea veche s-a ars) si am incercat sa imi descarc mai intai FIFA 15 versiunea Demo.
Setarile grafice erau prestabilite (setate dupa PC-ul meu) si nu am mai umblat la ele dupa care am intrat pe joc unde intro-ul mergea bine si cand incepe meciul se misca ceva mai lentut mingea si dupa are niste blocaje mari timp de cateva secunde si nu suport asta!
Pana la urma intrebarea este de unde are acest lag? De la PC-ul meu sau de la joc? In versiunea Full a jocului sunt remediate aceste probleme?
Pe acest site http://www.game-debate.com/games/index.php?g_id=9278&gam e=FIFA%2015, Game Debate, imi zice ca FIFA 15 ruleaza la "Medium or High"!
PC-ul meu:
Processor: Intel pentium G2130 3.20GHz
Placa video: GIGABYTE GeForce GTX 750 N750OC-1GI, 1GB GDDR5, 128bit
RAM: 6 GB
SO: Windows 7 Ultimate 64-bit Service Pack 1

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

În cele mai multe cazuri lag-urile provin de la hardware-ul dezechilibrat și neconform pentru gaming, așa cum este și în cazul tău.Ai ram în single channel(6 gb), la care se adaugă faptul că procesorul tău nu prea se descurcă să proceseze eficient informația video ce vine de la placa video, acesta fiind supra solicitat de afluxul mare de informație ce provine de la placa grafică. Dacă vrei ca jocul să funcționeze conform atunci recomand echilibrarea corectă a sistemului de calcul, chiar de renunți la 2 gb ram( 4 Gb ram dual channel) dar folosești un procesor mai rapid(depinde de ce placă de bază ai) vei vedea că jocurile vor rula bine.Succes

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru DeyCj):

Pai da, dar nu cumva are o vina si versiune DEMO a jocului?
Eu intreb ca: daca voi lua versiunea full a jocului, va mai avea lag?
Pentru ca din cate am mai citit pe net, FIFA 15 DEMO are probleme cu fps-urile!
Totusi, eu in momentul actual ma joc Grand Theft Auto 5 fara nici o problema, fara lag, si il joc pe o grafica destul de buna, si nu pot rula FIFA 15?
Deci, pana la urma, va trebui sa iau versiunea FULL a jocului pentru a nu mai avea lag, nu?
In versiunea FULL a jocului, cred ca sunt remediate aceste probleme, nu?

| DannyB a răspuns:

Salut! Lagul poate fi din sistemul tau, desi nu cred. Descarca jocul din alta parte, daca tot nu merge reinstaleaza windows si poate o sa mearga. Nu se stie. Poate avea mai multe cauze. Funda?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru DannyB):

In primul rand eu am refeream la versiunea Demo de pe origin, si in al doilea rand Windows-ul l-am reinstalat dupa ce mi-am schimbat placa video!