| anonim_4396 a întrebat:

Ca de obicei vin cu o problema...

Se intampla sa joc metin2 ro pe un pc care suporta lejer acest joc, insa de 2 zile nu mai stiu cum sa fac sa scap de lag.

Am schimbat windowsul de 4 ori(windowsuri diferite) driverele le am la zi...

Am incercat chiar si cu setarile(Config) la minim si degeaba.

In joc se comporta binisor dar are o tenta de delay la cateva secunde.Insa la prima instalare de metin imi mergea nemaipomenit chiar si cu doua cliente deschise insa acum nici cu unul nu merge cum ar trebui.

Care sa fie problema?

Tin sa mentionez ca am facut cateva din asa-zisele tutoriale care te scapa de lag insa nici unul nu a dat rezultate.

Astept raspunsuri folositoare nu gen "arunca-ti pc pe geam" "cumpara alt pc".

3 răspunsuri:
| OctaLoL a răspuns:

...depinde.Incearca sa intri in Task Manager(click-dreapta pe bara unde ai START-ul sau CTRL+ALT+DEL), intri la Processes si vezi ce consuma mai mult Mem Usage.Ai grija, daca gasesti ceva ce conusma sa zicem 100k si vrei sa-l ''termini'', s-ar putea sa fie un Process al Windows-ului, asa ca mai bine te uiti sa vezi ce consuma mai mult Mem Usage(min 1k maxim 100-900k),spune-mi si voi incerca sa-ti spun daca e bine sa-l ''termini''.
Daca nici asta nu merge, incearca tot in Task Manager sa vezi ce CPU Usage ai si daca HDD-ul tau este overloaded(Disk Usage 100%). Daca tot esti acolo,vezi si cata memorie RAM se foloseste.
Daca nu merge,probabil ca trebuie sa schimbi CPU, CPU's Cooler, HDD, RAM, depinde.

| Alcaelo a răspuns (pentru OctaLoL):

Metinul consuma 26, 000k iar procesorul lucreaza la 16-20% in timp ce ruleaza Metinul.
De curand am intalat windowsul si tot greu merge metinul insa acum cateva zile si-a reveni si mergea impecabil insa acum iar a inceput sa mearga greu.In general merge greu 1 saptamana dupa care merge bine cateva zile.Dar acum nu stiu ce are ca nu isi mai revine.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Schimba driverul de la placa video, asta ar fi principala problema.