| Anomim2025 a întrebat:

1. De ce românii în general nu votează partidele nepopulare si cinstite pentru a se realiza schimbare în România?
2. De ce ce românii votează în general partidele mari care "au șanse" de câștig și nu votează ce îi reprezintă?

Răspuns Câştigător
| HDReady a răspuns:

1. Pentru că pe majoritatea ii cumperi cu 1 kg de zahar si ulei
2. In general se face reclama celor mari, multi sunt redusi si aleg doar din cele cunoscute. Conteaza foarte mult publicitatea, campania electorala facuta inainte de alegeri...

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Asta nu se intampla numai in Romania, si nici exclusiv in domeniul politicii. Este o regula general valabila.

De ce mai multi oameni asculta Nicki Minaj decat Rachmaninoff?

De ce mai multi oameni citesc "Twilight" decat "Crima si pedeapsa"?

De ce mai multi oameni se uita la "Fifty Shades of Grey" decat la "A Clockwork Orange"?

Pentru ca vasta majoritate a oamenilor sunt atrasi si convinsi de lucruri simple, care nu necesita un efort de intelegere prea mare. Pot fi cumparati cu un kg de faina, vrajiti de o pereche de sani, convinsi de un sfat de la popa.

Iar marii manipulatori, fie ei partide politice, lideri religiosi, mass-media, oameni de afaceri, etc profita din plin de usurinta cu care oamenii se lasa manipulati.

Situatia asta exista dintotdeauna si nu se va schimba niciodata.

Cei mai multi oameni prefera sa li se spuna ce trebuie sa faca si ce trebuie sa le placa. Cu cat mai simpla explicatia, cu atat mai bine.

Este mult mai usor sa votezi pe cineva pentru ca ti-a dat o sapca si i-ai vazut peste tot afisele decat sa votezi pe cineva pentru ca i-ai studiat cu atentie platforma politica si crezi in aceasta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cinstite ramane de vazut.
Electoratul poate fi manipulat foarte usor daca ai bani.
Unii sunt atat de prosti ca pun botul pentru o galeata de plastic portocalie.
Ne meritam soarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat pentru zahar. Majoritatea tinerilor si nu numai, se inscriu in partide ca consilieri sau ca altceva. In ce partid s-ar inscrie un terchea berchea ca sa ii iasa si lui ceva? Adica la o sedinta de partid se plateste 200 de lei. 4 sedinte lunar face 800 de lei si doarme pe o ureche ca si-a scos banii de dat copilului la liceu. Acesti oameni, viitori consilieri se inscriu in partidele care sunt deja castigatoare in primari.Adica PSD, bla bla bla. Ei, la randul lor ca consilieri locali, merg din poarta in poarta la sate si comune si instiga la vot. Ceea ce alte partide mai slabe nu pot face asta deoarece nu au consilieri locali in partidul lor.Nimeni nu se inscrie ca consilier local la un partid dinainte vazut ca necastigator pentru ca nu aduce venit. Si uite asa din cauza unor viitori consilieri sau actuali conilieri locali inscrisi pe listele PSD sau altor partide cu sanse la vot, MINT consatenii cu promisiuni si fapte. Cum majoritatea alegatorilor au votat FSN si marirea pensiilor lui Iliescu, poti spune ca s-a implementat votul asta din tata in fiu.Ce voteaza unul din famile, asta voteaza toti.Practic votul nici nu este liber. Ce am spus mai sus e valabil la tara sau cel putin in regiunea mea. Si tind sa cred ca este asa in majoritatea satelor si comunelor. Si voturile sunt facute, modificate. Voteaza si mortii pentru PSD. Sunt smecherii la nivel inalt si tot astea ies la putere.Derivatele FSN cu am mai spus intr-o intrebare anterioara.

Cene reprezinta? Ce partid? ca din 89 numai hoti peste tot in toate partidele. Sperante de partide care sa ne aduca bunastarea suntegale cu 0.

| Rzv_Razvan_2001 a răspuns:

Depinde si de oameni fiecare cu parerea lui la partidele nepopulare