| Arthur a întrebat:

De ce votează românii aşa cum votează?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Asta este cultura nostra de vot. Dacă ni s-a pus pate pe Băsescu, sa votat la greu cu comunişti şi domnul DAN.Asta e ne merităm soarta.Am uitat repede ce am păţit pe timpul lui Năstase.

35 răspunsuri:
| Arthur explică:

Eu personal cred că îşi trag cu stângul în dreptul pentru a avea motiv pentru demonstraţii ulterior.
Pe cine ar mai putea înjura dacă ar alege cum trebuie?

| Hombre a răspuns:

Intrebarea are multe raspunsuri si cred ca tocmai de aceea ai pus-o asa pentru varietatea raspunsurilor.Romanii sunt intr-o situatie foarte ciudata si daunatoare in ceea ce priveste votarea, mai concret s-a ajuns la situatia in care votul este dat impotriva unei parti considerata daunatoare avantajand alta parte care este la fel de daunatoare. Basescu a castigat alegerile prezidentiale in primul mandat pentru ca romanii a vrut sa scape de Nastase, al doilea mandat la castigat prin frauda, iar acum romanii a votat USL sa scape de Basescu si PDL. Atata timp cat la conducerea Romaniei se afla indivizi votati pe principiul de a scapa de predecesori si nu sunt alesi pe competente in Romania avem numai politicieni si conducatori de mana a doua, adica, praful si pulberea. In ciuda faptului ca urasc PDL si pe Basescu (reformatorul statului pe care la facut praf) nu mi-am exprimat votul pe acest principiu si nu am votat pentru ca nu am avut cu cine. Oricum Romania a luat-o in mana rau de tot, porneste in tromba cu inca 126 de parlamentari in plus si in total 588 de trântori pe care noi prosti trebuie sa-i intretinem ca ei sa faca drăcii, legii tâmpite (precum legea votarii) si sa fure.Suntem de rasul curcilor, in tamp ce populatia se restrange din toate parghiile acesti paduchi se inmultesc si s-a ajuns la situatia in care nu mai au loc in aula parlamentului, Vomit.

| Arthur explică (pentru Hombre):

Să observ o oarecare schimbare de optică în răspunsul tău? Pe mine mă apucă râsul de pe acum pentru cei care au votat lupul paznic la stână.
Ai auzit de efectul bumerang?

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Optica o aveam schimbata demult Arthur in legatura cu politicienii nostri insa in duelurile noastre din perioada demiteri lui Basescu probabil ti-ai creat impresia ca sunt incarcerat tabara uselistilor, nici vorba atat de mult il vroiam schimbat pe Basescu scandalagiu' incat am lasat impresia asta. Si apoi cu cine dracu' sa votez la mine aici cu aceiasi talhari pe care ii stiu de 20 de ani, a mai bagat o pipita tanara de fatada, sa creada prosti "La drumuri noi, oameni noi", stii tu in judetul fruntas la voturi pe tara.

| Arthur explică (pentru Hombre):

Ok. Am înţeles.
O zi bună!

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Pentru a-mi cunoaste orientarea politica, taranist, linia Maniu-Mihalache-Coposu, cei care se autointituleaza acum taranisti sunt niste parliti care a distrus partidul impreuna cu Basescu-Petre Roman si serviciile, si ca sistem, monarhie.

| Arthur explică (pentru Hombre):

O mică remarcă la ce spui este faptul că Iliescu şi fosta securitate a împrăştiat întâi PNL-ul şi apoi PNţ -ul. Băsescu şi Petre Roman s-au desprins din PSD pe care cred că tu îl confunzi cu PNŢ-ul. Roman a primit un şut în spate de la Ilici caruia i-a plătit datoria prin scindare ( In septembrie 1991, minerii din Valea Jiului vin la Bucuresti. In ciuda intelegerii dintre sindicatele minerilor si Guvern, ortacii sosesc in Capitala, cerand demisia Cabinetului Roman. Sub presiunile violente, Petre Roman si-a pus la dispozitie demisia. )
Apoi dacă tot eşti monarhist ar trebui să cunoşti măgăriile PSD legat de Majestatea sa Regele Mihai : In ianuarie 1990, regele Mihai solicita organelor provizorii ale puterii reinstaurarea constitutiei democratice din 1923. Acestea refuza si ii interzic regelui sa se intoarca in tara cu ocazia Pastelui.

In decembrie 1990, dupa ce initial regelui i se permite sa intre in Romania, guvernul condus Roman organizeaza o ambuscada pe autostrada Bucuresti Pitesti. Regele Mihai este ridicat de catre trupe de politie inarmate si dus la Otopeni de unde este expulzat.
Eu nu pot să uit aceste aspecte şi nici nu am văzut în viaţa mea vreun ţărănist sau vreun liberal adevărat să stea alături de aceşti comunişti notorii. Ei sunt cei din linia a doua a PCR ( despre PSD fac vorbire ) şi nu cred că dau doi bani pe valorile democraţiei sau pe cele ale monarhiei. Înaintaşii lor au înfundat puşcăriile, canalul, delta, Siberia şi alte locuri de exterminare în masă cu floarea intelectualităţii, cu reprezentanţii partidelor democratice cu fruntaşii satelor şi cu tot ce reprezenta o piedică în calea tăvălugului sovietic.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Nu fac confuzie deloc, serviciile (serviciile lucrau mai demult) ma refer la perioada Conventiei Democrate din care facea parte si PD, Ptre Roman si Basescu a facut praf conventia prin amenintarile continiu ca iese de la guvernare si orice initiativa a celor lalti din conventie PNT CD, PNL, UDMR era obstructionata de cei doi, Sa nu uitam si atitudinea lui Petre Roman da la Alba Iulia cand incuraja pe asa zisi Vatra Romaneasca (in fond acolo erau numai securisti) sa-l huiduie pe Coposu si Ion Ratiu.Si sa-ti mai spun ceva La mineriada din 90 Petre Roman era prim Ministru Iar Basescu e cel care a pus la dispozitie trenurile minerilor, pe 14 iunie dimineata la ora 5 la sediul PNT un grup de mineri a sarit gardul, la batut crunt pe paznic a descins inauntru si surpriza in sediu era redactorul sef al ziarului Dreptatea (imi scapa numele acum) si cu o jurnalista, in momentul in care mineri au intrat in camera unde era si redactia ziarului cine crezi ca era seful grupului de mineri in salopete noi, chiar fostul anchetator securist al redactorului sef. Deci nu incerca sa-l speli pe Petre Roman de pacate ca nu se poate si nu uita a cui odrasla e, evreul Walter Roman agent sovietic comunist plasat in Romania de catre rusi.

| Arthur explică (pentru Hombre):

Am spus doar că a scindat PSD -ul, lucru pentru care l-am apreciat la acea vreme. Dar eu vorbesc de masa partidului şi capul răutăţilor nu de mărunţişuri. Traian Băsescu a devenit persona non grata pentru aceşti tovarăşi pentru că nu a urmat linia indusă de Ilici.
Tu încerci să mă convingi că nu e de vină Scaraoschi ci un drăcuşor doi din companie care s-au şi depărtat într-un fel sau altul de întunecimea sa.
De parcă ar fi fost şef al statului alt cineva şi alt partid ar fi fost la putere.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Da a scindat PSD-ul, realitatea acolo a fost lupta pentru cine conduce partidul si s-a lasat cu scindare, in fapt copii a plecat de la tati, iata guvernarea pedelistilor( deghizati in liberali, sa mori de ras, si cu mumia aia de Stolo laughing care alearga sa ocupe locul fruntas si cand e aproape il apuca stranutatul, n-am vazut incurca lume si tampit mai mare ca asta)cand au reusit sa fie majoritari la conducerea tarii s-a ales praful.

| Arthur explică (pentru Hombre):

Numai puţin, când au fost majoritari? Iar de Stolojan ai dreptate : un prost pentru care se bătea Banca Mondială. Îţi dai seama, cum putea să fie expert dacă era şi urât pe deasupra ( cu toate că se spune că bărbatul trebuie să fie un pic mai frumos ca dracul )?
Intre anii 1992 si 1999, Theodor STOLOJAN a ocupat pozitiile de economist si senior economist la BANCA MONDIALA, la Washington.
Mare fraier, ai dreptate! Dar Petre Roman era frumos, toate femeile dormeau cu poza lui sub cap, cu el ce ai? Unul e prea frumos unul prea urât, unul de ce e frumos celălalt de ce e urât...
Iar cu Fulgerul ce ai avut? Din ce categorie făcea parte?

| Hombre a răspuns:

Nu ma leg de infatisarea lui Stolo si a nimanui, nu e vina ta cum te nasti ca infatisare, aranjarea trasaturilor le face natura numai dupa legile ei. Dar Stolo la Banca Mondiala a fost un trepadus ca alte mii din toate tarile, daca era elita il mai lua baieti un mandat, dar ma refer aici la noi, n-am vazut catelus cu lant la gat ca fraierul asta. Cu Fulgerul sunt amic bun chiar daca suntem in tabere diferite dar poti dialoga cu el fara sa te certi, e chiar placut sa intri in contriactoriu si amuzant tare in discutii tipul, pacat ca e suspendat

| Arthur explică (pentru Hombre):

Păi care tabere diferite, doar e liberal, nu?
Bine, nu mă refer la PSDNL şi nici la PSDNŢ.

| Hombre a răspuns (pentru Arthur):

Da e liberal dar de acela altoit peste noapte, PDL-ist si Basist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ajuta si tu cu un raspuns pentru ca ai experienta in domeniu.http://www.tpu.ro/......m-inbatat/

| Dumnezău a răspuns:

Iliescu,te votam, te votam cu neamul!
Ca sa moara de necaz Ratiu si Campeanu!

Asta mi se pare esenta votantului roman. Popor dezaxat, da' vivace si ciclic.Nu conteaza c-a fost biciuit peste spate de cele doua mari capete ale balaurului (le stii si tu prea bine, Arthure), ei continua sa le alterneze cu spor.Si parca vad ca,acum dupa ce-au votat capul mai voinic,mai bine hranit,imediat ce-o sa le-o serveasca strasnic,s-ar putea intoarce la celalalt cap,mai nou,garnisit cu intelectuali fini,tineri,scoliti pe la Oxford,prin Franta,ce mai,dom'le,cu idealuri de se crucesc si aia de prin Partidul Republican,asa sunt ei de dreapta.

PS : Cea mai mare problema la votarea ce astazi tocmai a devenit oficiala,nu mi se pare scorul USL,ci scorul,desi asteptat de mai toate lumea,al PPDD.Te gandesti ca daca asa ceva a intrat in Parlament,cu o promovare buna poti sa duci in Parlament si un partid de tip taliban modern,ca boborul nu se supara. Apropo,nu certati boborul,el stie mai bine cine trebuie sa-l sodomizeze patru/cinci ani, ca el sa preia apoi rolul de caine, in loc de cel de capra, sa latre letargic si spart la "el lider"/"el partido" cat aceste doua elemente il privesc de sus, ranjind psihopat.

Romanul nu stie de vorba buna si e cam greu de cap.Trebuie sa-i zici de doua ori.Dar, ca sa fim sinceri, anul asta chiar nu era absolut nimic demn de votat.Asta e o consecinta a impartirii inegale a puterii partidelor, oriunde.Ne-ar fi mult mai bine cu 4-5 partide, constant undeva pe la 15-17%,cu reprezentanti cat de cat decenti.

| BiuL a răspuns:

Din lipsa de alternative.

| M25M a răspuns:

Pentru ca nu sunt multe optiuni.

| mixxjim a răspuns:

Chiar ti se pare ca si conteaza cum voteaza? Votam pe cine vrem, iese cine trebuie laughing Si pentru ca inca nu avem suficient exercitiu de democratie si de gandire sa stim cum sa facem - mai avem mult pana sa intelegem ca nu votam doar pentru maine si pentru burta happy

| Reek54 a răspuns:

Pentru ca nu sunt informati cum trebuie.

| EvaneSScence a răspuns:

Pentru ca mereu spera ca va veni cineva, un justitiar calare pe un cal alb si va face ordine, va aduce bunastare, va inlatura coruptia si alte basme.

| Arthur explică (pentru EvaneSScence):

Aduce ce spui mai degrabă cu un popor de fete bătrâne care îşi aşteaptă prinţul care nu va mai veni din păcate.

| EvaneSScence a răspuns (pentru Arthur):

Nu, e o idealizare a noilor alesi, in prima faza.

| Arthur explică (pentru EvaneSScence):

Politica nu are nimic romantic pe acolo.

| EvaneSScence a răspuns (pentru Arthur):

Si cand iti inchipui ca ai luat o tigaie de teflon in urma reclamei de la Tv poti sa o idealizezi ca functiuni. Idealizarea nu e legata de romantism.

| Arthur explică (pentru EvaneSScence):

Făceam trimitere la calul alb...

| spaghetty a răspuns:

Pentru ca orice ai vota tot la fel va fi

Răspuns utilizator avertizat
| tasmania a răspuns:

Pentru ca sunt destui batuti in cap. Iar o solutie provizorie pentru faptul ca nu prea avem pe cine vota ar fi sa stam toti acasa si sa fie doar 1000 de votanti in toata tara (plus diaspora): adica tocmai candidatii si unii din familiile lor. (asta e valabil pentru parlamentare - la prezidentiale, ar trebui sa fie doar vreo 25-30 de voturi in toata tara)

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Am sa iti pun o intrebare... Dece tu crezi ceea ce crezi?

| aLeXsNs a răspuns:

Poi voteaza asa pentru ca asa trebuie puterea la un vot este in mainile noastre! Si votam pe cine vrem. Deoarece di 4-4 ani se repeta votare sa stim pe cine sa votam poate ca face ceva in oras/comuna/sat care trecutul fost primar/presedinte. Poate ca tot el va ramane depinde ca sunt multi care nu sau tinut de promisiuni un exemplu ( Basescu ). sper ca ai inteles

| Shukacu a răspuns:

Nu stiu dar trebuie sa fii nebun la cap sa votezi cu usl din moment ce esti constient la ce se astepti...eu am ramas socat nu mai am cuvinte.

| NoName4573 a răspuns:

Pentru ca nu au nimic de facutlaughing Intr-un fel sunt obligati si nu cred ca mai au alte optiuni.straight face