| Bmk_Älex_1992 a întrebat:

A iesit scandal la scoala, m-am batut cu unu, si a venit un gabor la scoala, m a luat pe mine si pe ala, a tipat la noi bla bla, si ne-a pus sa semnam ceva, noi suntem minori, are voie sa ne puna sa semnam?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ai semnat fara sa stii ce semnezi?
Nu avea dreptul sa va asculte si sa va ia declaratia fara prezenta unui parinte si ca acea declaratie nu va fi valabila, daca se va ajunge in instanta, desi nu cred asta, daca nici unul dintre voi nu face plangere penala. Daca aveti peste 14 ani puteti fi amendati pentru conturbarea linistii publice.

| petre059 a răspuns:

Atata timp cat esti minor, orice ai semnat fara sa fi insotit de parinti sau avocat nu este valabil. Orice declaratie trebuie data de minor sub supravegherea parintilor, tutorelui sau avocatului.Ca a tipat nu e bai, bine ca nu v-a batut(cu toate ca poate meritati laughing ) Ai spus parintilor de treaba asta? daca nu, spune-le sa nu va treziti cu cine stie ce amenda acasa.

| Bmk_Älex_1992 explică (pentru petre059):

Eu nu le ziceam, le-a zis directoarea parintilor.laughing dupa ce ca tot ala a inceput bataia, tot mie imi scade nota la purtare, si tot la mine tipa retardu' ala de gabor, prima oara am refuzat sa semnez si dupa a zis ca ma duce la sectie si pnm thinking dar din cate stiu eu, nu are voie sa ne puna sa semnam fara un parinte de fata thinking dar totus' are voie?

| vangaelis a răspuns (pentru Bmk_Älex_1992):

Una la mana, chiar daca esti minor, tot semnezi cu subsemnatul, ca sa zic asa. In rest, de este vorba de amenda este minima. In orice caz, legea este pentru toti, fiind minor, tot te va chestiona si in lipsa tutorelui. In cazul de fata, fiind vorba de o altercatie intre voi cu rezultat de "agresare" fizica, tot vei fi chestionat. In orice caz, pentru asa ceva nu se ajunge la o actiune penala decat in anumite cazuri. Totusi intamplarea a fost la in cadrul scolii, normal ca veti fi luati la intrebari. Dar doar o amenda minima vei primi maxim, cel putin o o mustrare.
In rest n-ar fi probleme.

| Solon a răspuns:

Ar trebui sa citesti ce semnezi. In principuiu, Politia este pentru a impune respectarea legii. Este de presupus ca nu s-a comis ceva ilegal.

| Mykydytzza a răspuns:

Daca stia doamna directoare avea voie sa va puna sa semnati happy