| Tudosie_Mihai-Alexandru_1990 a întrebat:

Acum 3 ani am terminat liceul si am primit Somaj.
Acum am terminat o postliceala.

Pot sa depun iar dosarul pentru somaj? sau nu mai am voie ca l-am primit atunci

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.76/2002, cu md. ulterioare, poti beneficia de indemnizatie de somaj dupa fiecare forma de invatamant absolvita, citez:
"ART.40.(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (2) pe o perioadă de 6 luni şi este o sumă fixă, lunară, al cărei cuantum reprezintă 50% din valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare la data stabilirii acesteia.
(2) Indemnizaţia de şomaj prevăzută la alin. (1) se acorda şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (2) lit. a) si b), o singura data, pentru fiecare forma de învăţământ absolvită."

| Tudosie_Mihai-Alexandru_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Ioandelasal mersi pentru raspuns

4 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Ca sa mai poti beneficia de ajutor de somaj acum trebuie sa muncesti 1 an calendaristic...

| Tudosie_Mihai-Alexandru_1990 explică (pentru drhotzu):

Multumesc pentru raspuns

| drhotzu a răspuns (pentru Tudosie_Mihai-Alexandru_1990):

Cu placere!