| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 zile am facut un contract cu si am facut un contract pe un an, am platit doar 200 de ron, iar in acesti bani nici nu incep ei sa imi faca albumul foto, doar la 1000 de ron fac albumul foto, iar eu nici nu m-am apropiat de acea suma. In momentul cand am vrut sa reziliez contractul ieri acestia au spus ca ma vor da in judecata pentru daune. Daune pentru ce? Ca nu mi-au dat nimic, contractul nu specifica o suma pe care ei sa o investeasca in mine, decat in creerea unui posibil contract din care acestia vor lua 30%, dar ei nu au poze profesionale cu mine, si nici macar de amator, e o poza aiurea cu un aparat prost doar la inscriere, deci acestia nu au imaginea mea pe care sa o "promoveze" sa iau in serios aceste vorbe "vom actiona in judecata" iar eu cand le-am spus "bine" ei au spus ca un judecator e 700 €. Ce sa fac, sa le fac reclamatie? Iar pe site-ul oficial anaf, la acestia nu e precizat un act de autorizatie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste contractul cu atentie, in el trebuie sa fie specificat si conditiile de reziliere.
In orice caz, in situatia expusa, nu au cum obtine daune, chiar daca te-ar actiona in judecata. Cred ca este mai mult o amenintare, pentru a te determina sa platesti si restul sumei.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Uite ce se precizeaza aici. "In vederea repararii integrale a prejudiciului cauzat unei parti din culpa sa, cealalta parte are a raspunde cu daune." Iar mai sus se precizeaza ca : in cazul in care acestia imi ofera un contract de 3000 euro de exemplu, DUPA platirea albumului foto, acestia vor lua 30% din suma. Articolul 5.7 spune cam asa : "beneficiarul are obligatia sa achite agentiei comisionul de 30% net din valoarea fiecarui contract incheiat de agentie in numele si pe seama beneficiarului " iar la articolul 8. Litigii: "orice neintelegere intre partile semnatare, decurgand din incheierea, interpretarea sau executarea prezentului contract sau in legatura cu acesta, se va rezilia/solutiona pe cale amiabila fara pretentii ulterioare de alta natura". Nici mie nu mi se pare normal sa ma dea in judecata din momentul in care ei nu au pierderi din moment ce nu au investit nimic. Pe contract nu e precizata investitia lor, deci o pot considera nula nu? In contract se precizeaza doar suma pe care eu trebuie sa o dau pentru un anume album in valoare de 1500 lei. Si consider ca daca mai dau 500 lei pentru album atunci ma vor da in judecata deci nu avansez. Din ce am precizat crezi ca nu ma pot da in judecata si sa obtina daune? E o firma frauduloasa ce ma ameninta? Ar trebui reclamati? Pentru restul lumii, ei se afla la unirii. Si nu au un specific de selectie, te iau si gata esti declarat profesionist si trebuie sa dai bani. De tinut minte pentru restul. Agentiile de modeling nu cer bani sa te faca model. Si au un specific de selectie!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MyOriginal):

Atunci se va aplica art.8, rezilierea pe cale amiabila fara pretentii ulterioare.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Adica nu voi plati nimic? Si nu voi fi pasibil de daune?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MyOriginal):

Nu trebuie sa platesti nimic si nu va trebui sa platesti nici daune.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult de raspuns. Ultima mea intrebare ar fi: daca acum pur si simplu nu ma mai duc, si nu mai platesc restul de rate si nu le raspund si aia e, patesc ceva? Imi pot face ceva ca "ma dau disparut" si nu mai vreau sa am tangente cu ei? Pentru ca eu cand le zic vreau sa reziliez, ei imi zic ca, te dam in judecata, daune si "mai gandeste-te, ca ne e usor sa dam o citatie". Si na, nu vreau sa mai am tangente cu ei. Si ma gandesc sa ii las in pace pentru a rezilia ei, pentru ca eu nu le mai raspund. Oricum banii doar eu i-am dat si nu precizeaza suma lor pe contract. Doar ratele mele, pot face ei ceva daca eu nu ma mai duc si nu respect contractul? Sau sa ma duc hotarat si sa il termin. Daca nu platesc nimic in cazul in care nu ma duc, nu imi pasa, doar sa imi spuneti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MyOriginal):

Ar fi bine sa te duci pentru rezolvarea amiabila, conform art.8, daca nu te prezinti la intalnire nu are cum fi o rezolvare amiabila.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se poate rezilia pe loc? Sau o sa ma ameninte cu alte chestii? Si este nevoie si de un avocat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MyOriginal):

Sigur ca se poate, daca exista vointa de ambele parti in respectarea prevederilor contractuale si a legii.
Aproape sigur ca o sa te ameninte cu judecata dar nu trebuie sa te dai batut. Daca tu crezi ca nu te descurci ar fi bine sa mergi cu un avocat.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aici spune la articolul 8, un mic paragraf ce precizeaza "interpretarea sau executarea prezentului contract in legatura cu acesta, se va rezilia" pot invoca faptul ca am interpretat gresit cererile lor la momentul semnarii si cam aia ar fi. Am descoperit ca nu au ce sa imi ceara. Sunteti de mare ajutor.

| MyOriginal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ei imi pot reefuza cererea de reziliere? Si in cazul in care o vor face, ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MyOriginal):

Pot sa refuze, dar nu ar mai obtine nimic, chiar daca te-ar actiona in judecata. Tu nu mai trebuie sa faci nimic, astepti sa afli daca ei vor mai face ceva, desi ma indoiesc, nu cred ca au sanse de reusita daca te dau in judecata.