| Someone715 a întrebat:

Ajutorul social al părinților mei este afectat dacă mă angajez?

Am 19 ani și aș vrea să mă angajez ca să strâng niște bani pentru facultate. Părinții mei au ajutor social și mă întrebam dacă pot să mă angajez și ei să rămână cu ajutorul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca venitul pe membru de familie va depasi pe cel prevazut pentru ajutorul social.
Daca depaseste si vrei ca parintii sa primeasca in continuare ajutorul social va trebui sa te muti in alta locuinta, avand in vedere ca la ajutorul social se iau in considerare veniturile membrilor de familie care locuiesc si gospodaresc impreuna.

| Someone715 explică (pentru Ioandelasal):

Când voi fi la facultate și voi sta la cămin, se pune ca altă locuință?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Someone715):

Nu se va considera ca alta locuinta.

| Someone715 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă mă mut la bunica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Someone715):

Daca te muti la bunica si iti stabilesti la ea domiciliul atunci nu va fi luat in considerare venitul tau.

| Someone715 explică (pentru Ioandelasal):

Bine! Mulțumesc frumos pentru informații!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Dagsp si intreaba i ca ei dau ajutorul social primaria de sector unde locuiesti, te duci la ei la ghiseu intrebi si afli un raspuns oficial si de incredere ca ei sunt autoritatile care trebuie sa stie sa informeze corect cetațeanul. Luni mergi la ei.