| Alexinho007 a întrebat:

Am 15 ani si sunt intr-o stare de soc.Nu pot dormi noaptea deoarece ma gandesc ca va incepe al treilea razboi mondial.Voi ce pareri aveti? Se va ajunge la asa ceva? Romania este in pericol? Problema mare e daca se va ajunge la asa ceva nu vor murii oamenii care,practic,au deschis razboiul, ci oamenii nevinovati vor fii supusi la chinuri! Ce credeti ca se va intampla?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Uite ceva real, nu imaginar.Al treilea război modial este deja în desfășurare.de ce afrim asta? Uita de ce. Știi că de anul ăsta orice străin poate cumpăra teren agricol în țara nu? Ce crezi ca îi asta.Asyta o fost condție ca sa intrăm în UE( cu M în față), deci nici țara nu mai avem ca industrie și sănătate nu mai avem de mult.
Apoi o chestie modială. Amercia(după care ne-am luat noi(ce prostoie mare am facut...)) de crezi că duyce războaie și în America democrația lor e real dictatura militară? Petrolul, adica aurul negru.
Banul.Nu mai este un mijloc de schimb cu un mijloc de manipularea aoamenilor, adiă ne-am treansformat în sclavii unor hârtii diioate cu numere după care alearga toți.
Și lista continuă, dar mi lene să scriu.
Credeai că al III lea război mondial va fi ca și al doilea? Nope, e cel mai dur ăsta și anume unu psihologic, si cine trece de ăsta o să fie om cu adevărat.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Astazi marile puteri dispun de mijloace mai sofisticate(in special economice) de a subjuga popoare.Nu mai sunt rentabile razboaiele de amploare.

| kar1GaNNN a răspuns:

rolling on the floor)) Mergeti ma. Alex nu va fi nimic stai chill iti zice baiatuwinking! Dormi usor noaptea, eu de obicei nu dorm noaptea pentru ca ma gandesc ca in ziua de maine trebuie sa ma bat cu niste smecheri de la scoala ( anturajuri ) laughing
Iti mai zic stai calm si culca-te!, probabil esti prea mic si crezi in toate astea 95% nu va veni razboi!

| PedoBarbie a răspuns:

Şi ce-ţi pasă dacă e sau nu război?

| Wehrmacht a răspuns:

Da ma! Se va porni al treilea razboi mondial!
In *** mea nici macar nu cred ca s-a tras vreun glont sau s-a facut vreo declaratie de razboi.
Faceti din tantar armasar. Orice s-ar intampla sariti cu al treilea razboi.N-a fost asa nici acu' cateva luni cu Siria cand se pregatisera de lupta.
Unii dintre voi aveti si pretentia sa stiti ce se intampla si ce decizii se iau.Pai cine dracu' sa va spuna daca la orice neintelegere sariti ca o sa fie razboi?

| Alexinho007 explică (pentru Wehrmacht):

M-ai linistithappyCred ca am exagerat!

| fuzzer a răspuns:

Daca te referi la conflictul din Peninsula Crimeea, a vecinilor nostri la nord, Ucraina. Este o perioada de instabilitate in care toti au interese, Crimeea fiind o pozitie strategica, aflata la confluenta intereselor geopolitice ale Rusiei.Majoritatea raspunsurilor pe care le-ai primit, sunt simple utopii, ce nu se bazeaza pe argumente validate de catre istorie.
Da! E posibil ca in scurt timp sa se ajunga la un razboi mondial, in conditiile in care acest conflict va lua amploare, si in mod direct suntem implicati si noi, Ucraina fiind vecina noastra la nord.Sa ne gandim in acest sens, ca cel mai mult vor avea de suferit Bucovina, si Moldova, totusi Putin(presedintele Rusiei) nu a luat inca nicio decizie, si afirma cu tarie ca trupele din Crimeea sunt trupe de autoaparare, si neaga ca aceste trupe apartin armatei rusesti. Dar privind realitatea istorica, Rusia a anexat aceasta regiune in episodul razboiului Crimeii (1853-1856), din cadrul Imperiului Otoman.(denumit de altfel raszboiul ruso-turc) si avem toate motivele sa credem ca Rusia "trage cu dintii" de aceasta fosta provincie. Plus ca in proportie de 60% populatia din Crimeea este de origine ruseasca, tot in aceasta zona, se regasesc importante resurse litosferice (petrol, gaze naturale), precum si minereuri de fier.Marile puteri ale Europei nu vor interveni, si stii de ce? Daca Putin va fi suparat, intr-o clipa poate declansa o criza economica la nivel european. Cum? Una dintre cele mai importante inventii care ne face viata mai usoara, este masina, iar acest mecanism, functioneaza pe baza de combustibil, iar aceasta resursa este propagata din Rusia la nivel european. Prin urmare toate tarile Europei primesc combustibil din partea rusilor, acolo aflandu-se cele mai importante resurse petroliere. Iti dai seama ce-ar insemna asta? Fara benzina/motorina/gaz, usor, usor se va observa un declin, declinul asta va genera foamete, foametea va genera un trai scazut, iar populatia se va revolta, si asa apar razboaiele.E o simpla inlantuire logica.
Americanii spera si ei, ca acest conflict sa se rezolve pe cale pasnica, prin diplomatie, dar toate afirmatiile sunt pronuntate doar la modul ipotetic din partea marilor puteri. Decizia va fi luata de catre Putin, si nu de catre ONU, UE etc., deoarece evenimentele astea nu se petrec de azi, sau de ieri, este doar o continuare a unor actiuni ce au avut loc in a doua jumatate a secolului XIX (19).

| Alexinho007 explică (pentru fuzzer):

Sunt perfect de acorc cu tine! Mi-a placut argumentul tau ca a fost unul sincer! Sper sa nu se ajunga la razboi mondial! Doamne FERESTE!

| fuzzer a răspuns (pentru Alexinho007):

Desigur, toti speram lucrul acesta..Istoria inseamna sange si durere, reflecta soarta nefericita a stramosilor, dar se pare ca tot pe acest drum continuam.Si chiar n-ar trebui sa fim ignoranti, ci mai degraba sa cultivam principii sanatoase, ca propagarea pacii, daca acest lucru nu-l vedem din partea tinerilor, atunci ce-or mai avea de spus cei in varsta, ca viitorul de catre generatia noastra ( a adolescentilor) va fi redat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare cât timp mă mai pot abţine să nu le spun unora de pe site-ul ăsta că aberaţiile lor preluate din mass-media îi fac să pară nişte idioţi infecţi? Oare cât?! Oare cât...

| AvM94 a răspuns:

Nu va fi nimic, America nu cred ca o sa lase sa se intample asa ceva. Stai linistit/a

| Alexinho007 explică (pentru AvM94):

In sfarsit un om care gandeste pozitiv! Cuvintele tale chiar m-au linistit! Doamne ajuta sa fie asa cum zici tu!

| JohnnyBi a răspuns (pentru AvM94):

America nu o sa se bage impotriva Rusiei. Rusia este cea mai puternica tara dpdv militar din lume.

| cazacdenis a răspuns:

Eu 50% cred ca va fi 50 nu.

| MacheteX a răspuns:

Razboiul vine! Pregateste-te sa fi inrolat in armata... eu deja stiu ce voi fi, voi fi lunetist. Va trebuii sa iti aperi tara asa ca fi barbat!

| AdrianBucur a răspuns:

Nu va fi razboi 100%
Dar se va infuria lumea daca se va continua a fura!