| Adw a întrebat:

Am auzit ca s-a schimbat codul rutier in ceea ce priveste categoria A. Mai exact nu mai pot da la 18 ani de permis pentru aceasta categorie. Trebuie sa astept pana la 24. Este adevarat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu s-a schimbat nimic, sunt doar propuneri de modificare a legislatiei rutiere, urmeaza a fi discutate si aprobate de parlament, nu se stie cand si daca vor fi aprobate. Cat priveste varsta de 24 de ani pentru categoria A nu am auzit. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Probabil ca statul s-a gindit serios in privinta "donatorilor de organe"si i-a impartit in doua categorii; Cei care mor in accidente si Cei care urmeaza.

| KeporLove a răspuns:

O sa se scoata AM - capacitate cilindrica maxim 49. care se poate lua participand la un curs de legislatie rutiera. (100RON) Suma acestui atestat care se va scoate cu inceputu anului 2013.

in loc de AM se va adauga A1 care se va putea dobandi de la varsta de 16 ani. La acesta este necesar sa dai un test la "sala" din 20 de intrebari din care 17 sa fie corecte. Pe urma un test Practic. Acesta ajunge undeva la suma de (700RON) Cu toate fisele necesare (Cazier, Analize medicale, Pishiolog, Chitanta la plata scoli)

Iar A vrea sa se bage la varsta de 20 de ani pentru a se dobandi "experienta". dar din cate am auzit daca faci A1 poti da de A la 18. asfle trebuie sa stai pana la 20 de ani pentru a da de A

| UsersBoss a răspuns:

Eu cred ca e o prostie cred ca as inebuni daca in loc sa astept 4 sa astept 10 as turba cred ca nu-i adevarat acum cauta pe net sau uitate la tv din cate stiu eu nu e adevarat ba chiar mai mult poti sa dai examenul la 16 ani dar permisul il iei la 18 eu asa stiu.

| RazvanVlad a răspuns (pentru UsersBoss):

La 16 pot face categoria A1 care iti permite sa conduci motoare pana in 125 cc cubi