| m4n1ak a întrebat:

Am buletinul valabil pana in 2016, iar eu am 17 ani, peste 3 zile fac 18.
E pana in 2016 deoarece am fost plecat in strainatate si l-am facut pe la 15 ani.
Intrebarea mea este : trebe sa il schimb acum la 18 sau cand expira? Multumesc anticipat ^^.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 cartea de identitate (nu ai buletin de identitate, nu se mai face de multi ani) se preschimba doar la expirarea termenului de valabilitate si in alte cateva situatii (schimbare nume sau prenume, schimbare domiciliu, pierdere, furt), asa ca nu trebuie s-o preschimbi acum.

| LaLaura a răspuns:

Il faci cand exipira, nu vad de ce sa ti-l schimbi daca totul e in ordine.

| borz a răspuns (pentru LaLaura):

Este necesara schimbarea http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

| LaLaura a răspuns (pentru borz):

Acum cred ca e discutabil, carnetul de indentiate nu e expirat cum e la majoriatea care implinesc 18 ani, deci, poate sa il foloseasca incontinuare, cred ca cel mai bine e sa mearga la politie sa intrebe.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vei schimba C.I. doar când EXPIRĂ ( deci, în 2016 )!

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute.
Cazuri in care se eliberează o noua carte de identitate:
- la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmează a fi preschimbat;
- daca s-au modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data ori locul nasterii (exemple: schimbarea numelui/prenumelui pe cale administrativa; adoptie; constatarea unor greseli de scriere la intocmirea actului de stare civila; inregistrarea unei persoane in pozitia de "copil gasit" si identificarea ulterioara a actului de nastere intocmit initial, intre acestea existand neconcordanta la data nasterii; inregistrarea tardiva a nasterii unei persoane, cu inscrierea numai a anului de nastere s.a.);
- in cazul schimbarii domiciliului, a denumirii sau a rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al infiintarii localitatilor sau strazilor;
- in cazul deteriorarii actului de identitate;
- in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
- cand fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
- in cazul schimbarii sexului;
- in cazul anularii;
- in cazul atribuirii unui nou CNP;
- pentru preschimbarea buletinelor de identitate." - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Toate cele bune.

| Dzeko7 a răspuns:

Cand expira, asta cu 18 ani a devenit o obisnuinta deoarece majoritatea si-l fac la timp.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Cand ati expira marea majoritate il schimba la 18 ani deoaree il fac la 14 ani si el este valabil 4 ani din acest motiv il schimba la 18 ani. si eu l-am facut mai tarziu si l-am schimbat la 19 ani nu este nici o problema

| borz a răspuns:

Trebuie sa il schimbi pentru ca legea spunde ca de la 18 ani devii adult pe propria raspundere( asa ca incepe sa iti faci actelelaughing ) Sper ca te-am ajutat!