| 1Q a întrebat:

Am facut scoala de soferi in alt oras insa am picat traseul acum eu m-am mutat in București pot sa dau aicea traseul, puteti sa imi spuneti cum fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa sustii examinarea in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), indiferent unde ai facut scoala in Romania, dar trebuie ca ambele probe sa le sustii in acelasi loc, respectiv sau la domiciliu sau la resedinta.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, trebuie sa sustii proba practica in acelasi oras ca si cea teoretica, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Examinarea se efectuează de către serviciul public comunitar pe a cărui rază de competenţă teritorială:
  a) candidatul îşi are domiciliul sau reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă;
(3) Examinarea, atât la proba teoretică, cât şi la proba practică, se efectuează la acelaşi serviciu public comunitar."

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

Am aflat ca daca am viza de flotant atunci pot sa dau insa nu stiu daca pot sa dau cu scoala facuta in alt oras

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

Eu am trecut sala in orasul din care sunt si am picat si orasu, pot sa mai dau in orasul in care m-am mutat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1Q):

De doua ori ti-am spus ca ambele examinari trebuie sustinute in acelasi oras, prima oara ti-am citat si prevederile Ord. MAI nr.268/2010, privind examinarea. Ce n-ai inteles?
TREBUIE SA SUSTII PROBA PRACTICA IN ACELASI ORAS IN CARE AI SUSTINUT SI PROBA TEORETICA, INDIFERENT CA TE-AI MUTAT INTRE TIMP.

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

Deci tu zici ca trebuie sa dau sala din nou in orasul in care m-am mutat si abia apoi sa dau orasul

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1Q):

N-ai inteles nimic!
Daca ai reusit la sala nu mai trebuie s-o dai iarasi si nici n-o sa te primeasca s-o dai.

| 1Q explică (pentru Ioandelasal):

laughing)) mai rau m-ai zapacit

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1Q):

Poti sa sustii examinarea in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), indiferent unde ai facut scoala in Romania, dar trebuie ca ambele probe sa le sustii in acelasi loc, respectiv sau la domiciliu sau la resedinta.

| Intruder19 a răspuns:

Traseul il dai unde ai domiciliul din buletin.