| alexandru4124 a întrebat:

Am fost oprit de politie pe 17 iunie, nu aveam nici permisul nici buletinul la mine. Dupa ce m-au identificat, s-au dus in masina cu actele masinii si dupa 10 minute se intorc, imi dau actele inapoi si-mi zic o seara buna. Eu am crezut ca m-au iertat din moment ce nu mi-au mai zis nimic, insa ieri dimineata am gasit amenda in posta, dupa mai bine de 2 luni de la incident. Au voie sa faca asa ceva? Inteleg ca am gresit, dar nu mi se pare normal ce s-a intamplat, fara macar sa-mi zica ca "ba fraiere, ai luat amenda".

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au voie, este legal, conform OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART. 13.(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei."

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca au voie, odata ce ai fost prins si s-a inregistrat ilegalitatea.
Nu se mai cearta nimeni nu tine acum, cand te prind ca circuli ilegal, ti se face proces verbal si ti se trimite amenda acasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pot, normal ca pot

| anonimg a răspuns:

Poliția este obligată să îți înmâneze pe loc amenda, să te informeze oral și în scris că ai primit amendă. Ei nu ți-au dat așa ceva, și deci poți să depui contestație.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonimg):

"acum 3 ore | anonimg a răspuns:
Poliția este obligată să îți înmâneze pe loc amenda"

nu mai e de mult valabil asta, pandemie, deh

insa ca trebuiau sa ii spuna, cu aia sunt absolut de acord, asa ca eu as depune contestatie, nu ca o poti castiga, dar macar incerci

| NLS a răspuns:

Mereu cand se intampla acest lucru,
te poti gandi/astepta automat la amenda,
SAU la avertisment.
Din moment ce nu ai primit avertisment,
si nici nu ti-au spus expres ca te iarta, dar sa nu se mai intample,
e clar si logic ca e amenda.
Repet, cand te iarta, ti se specifica in mod expres acest lucru.