| Bogdan_9316 a întrebat:

Daca am uniforma de politist, camasa, pantaloni, si ies asa pe strada, stie cineva ca daca is sau nu politist? Stiu pe cineva, si-a cumparat, si si-a luat uniforma pe el si a plecat.a zis ca nu stie nimeni ca esti sau nu politist, o zis ca a trecut prin fata lor si inca politistii lau salutat chiar daca nu-l stia, o zis ca a inceput sa-i bata inima tare, ca s-a speriat laughing

Ce pareri aveti?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa folosesti uniforma de politist si uniforma nu-ti atribuie calitatea de politist, trebuie sa ai legitimatie.

| mihai69 a răspuns:

Ce părere să am? că e o faptă care se pedepsește - se cheamă „Port ilegal de decoratii sau semne distinctive" (art. 241 Cod Penal). Probabil că nu te-ntreabă nimeni, da' și când te-o-ntreba, nu te văd bine.

| minrest a răspuns:

Pedepsele, pe buna dreptate, sunt foarte aspre pentru așa ceva. După cum dacă ești prins în casa cuiva umblând în sertare nu se va considera ca vroiai sa îi faci o farsa, ci tentativa de furt, la fel portul uniformei se considera direct o tentativa de a profita de calitatea falsa de polițist. În al doilea rand, polițiștii care te vor prinde nu vor aprecia tentativa de a trece drept unul dintre ei.

| matrix100 a răspuns:

Eu zic sa nu te joci cu chestii de genul asta, cred sunt prevazute pedepse aspre pentru genul asta de fapte