| GabyDany a întrebat:

Am o problema, un amic a gasit un iphone si e blocat cu cod d-ala,cat eram la dus, mi-a luat telefonul si i-a trimis omului acela msg ca el e de la Apple si ca sa-si confirme indentitatea sa dea codul... pot pati ceva? Dar el, aveam conversatii cu el si tatal lui(a sunat de la mine) ca tatal lui cumpara tele si le trimite aici, poate pati ceva cineva? Fundaa,
Precizez ca tac-su e din strainatate

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul telefonului face plangere penala impotriva ta, pentru insusirea bunului gasit, poti avea probleme, in special daca amicul nu recunoaste ca el a gasit telefonul, nu l-a predat si, pentru a pacali proprietarul, si-a arogat o calitate falsa.
Daca recunoaste atunci vei avea doar calitatea de martor intr-un eventual proces penal.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

El nu pateste nimic, tu patesti!
Daca omul cu telefonul anunta Politia ca a fost contactat de hot sa-i ceara codul, ai incurcat-o, ca te trezesti cu Politia acasa si invinuit de furt.
Daca era de buna credinta si dorea sa-l inapoieze, nu-i cerea codul de deblocare! Evident, nu a facut ce trebuia, deci, posibil chiar sa fii furat telefonul. Baiul este ca, tu sau ai tai sunteti implicati acum in hotia asta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa le explici politistilor ca erai la dus, si poate te vor crede.

| alexbit90 a răspuns:

Stai linistit nu se intampla nimic... nu are ce happy

oricum si intrebarea ta este putin "incalcita" dar... stai calm, nu este chiar asa...

| ƘЭлT a răspuns:

Daca e prost, da-l in mortii lui putea sa incerce 0000 0001 0002 laughing))

| GabyDany explică:

Da, dar daca cel care face plangerea e din alta tara?

| doctorandus a răspuns (pentru GabyDany):

Minorii sub 14 ani nu raspund penal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GabyDany):

Si un cetatean strain poate face plangere la politia romana.

| GabyDany explică:

Am 14 ani crying poza de avvatar e de acum 4-5 ani crying(

| doctorandus a răspuns (pentru GabyDany):

Minorii intre 14-16 ani raspund penal doar daca se dovedeste ca au avut discernamant. Poti sa zici ca nu ti-ai dat seama ca faci ceva ilegal, a fost doar o gluma. Si nici macar n-a fost gluma ta.