| darkangel1610 a întrebat:

Am o relatie cu un baiat de 16 ani, eu am varsta de 23 de ani.Parintii lui nu sunt de acord cu relatia noastra din cauza diferentei de varsta, au ajuns chiar sa ne ameninte cu politia.Intrebarea mea este: imi poate face vreun rau din punct de vedere legal avand in vedere ca el este minor? mentionez ca am intretinut relatii sexuale dar fara niciun fel de constrangere sau ceva de genul...ne iubim foarte mult si nu vrem sa ne despartim.in asteptarea unui raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| Jambooja a răspuns:

Buna!
Vreau sa stai linistita in ceea ce priveste amenintarea cu politia.
Conform legii capacitatea de a hotara singur cand sa iti incepi viata sexuala o dobandesti la varsta de 15 ani. Deci stai linistita ca nu iti poate face nici un rau. Iubiti-va mult si nu luati in seama ce zic altii. Varsta nu conteaza.
Daca vrei sa te convingi mai mult ca ceea ce iti spun este adevarat, contacteaza-ma prin mesaj privat si iti explic in amanunt.

| Beniamin11 a răspuns (pentru Jambooja):

Pot sa stau putin de vorba cu tine te rog
?

| Jambooja a răspuns (pentru Beniamin11):

Cu cine vrei sa stai de vorba?

51 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai facut nimic ilegal. Codul penal prevede si pedepseste relatiile sexuale, chiar liber consimtite, cu un minor sub 15 ani, ori tu spui ca prietenul are 16 ani. Pesemne ca parintii lui nu cunosc legea. Problema poate fi, cel mult, morala. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E simplu: Codul Penal nu incriminează în niciun fel o relaţie dintre o persoană de 16 ani şi o persoană adultă.
Prin urmare, nici Miliţia, nici părinţii retardaţi mintal nu vă pot face nimic.
Iubiţi-vă mult şi sincer.
Salut.
P. S. BybanuJunior, CutuMic, alexeanca şi M. S.: Tăceţi dracu' din gură şi nu vă mai băgaţi ampulea în seamă când n-aveţi cea mai vagă idee despre ce vorbiţi!
P. S. 2: alexeanca: Parcă ţi-am mai spus o dată să nu-ţi mai dai cu părerea despre probleme care TE DEPĂŞESC ca gândire. TACI şi ÎNVAŢĂ! Înţelege o dată că nu toată lumea are 15 ani şi o familie perfectă şi, prin urmare, lumea nu e atât de alb-negru şi cu atât mai puţin superficială şi intransigentă în judecată aşa cum eşti TU!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@alexeanca: La fel cum nu e vina mea că unii părinţi permit copiilor să aibă acces la Internet (vezi cazul tău).
Să spun cui îmi permite? Da' tu chiar ai senzaţia că am nevoie de permisiunea ta să-ţi spun că ai creierul uşor pe "pauză" în unele momente?
Personal consider aberant ca o plodoaică de 15 ani să-şi dea cu părerea despre viaţa unei femei de 23 de ani, indiferent despre ce este vorba.
Stai jos, 4!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@alexeanca: Care parte din "Stai jos, 4!" ţi-e neclară? Hai, fuguţa că-ncep desenele animate şi în curând vine poştaşul cu alocaţia.
Roxana, nu te mai obosi atâta să-i explici unei pubere de 15 ani că nu tot ce zboară se mănâncă, întrucât n-are sens.
Unii oameni pur şi simplu au nevoie să dea cu capul de toate pragurile superioare ca să perceapă existenţa pragului inferior.
Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Alexeanca, după cum bine ţi-a zis şi Flav, pentru mine, pentru Roxana şi în general pentru noi, oamenii sănătoşi la cap nu e bai. Zâmbim şi mergem mai departe.
E interesant cât de departe poate merge tupeul tău. Cât despre mersul în cluburi... ce să-i fac fir-ar mama ei de treabă dacă am ales să-mi fac familia de râs în tot blocul şi în loc să m-apuc de "deal"-uit cocaină m-am dus la facultate.
Dracu' să-i ia şi p'ăştia de la minister de-au pus sesiunea acum.
Aşa cum îţi spuneam şi-n vremea când credeam că poţi învăţa şi nu aveai atitudinea asta de superioritate total nejustificată şi nefondată, îţi repet şi-acum: Viaţa e mult mai complexă decât moralitatea ta sau decât vederile tale înguste.
În lumea reală vinerea seara este pentru reculegere după o săptămână dură de muncă plus examene (cel puţin pentru mine), pentru puberii frustraţi şi superficiali, e de mers în club.
Asta e, fiecare cu cât şi ce poate.
Cu regretul că mă repet: Stai jos, 4! (Încă una şi rămâi corigentă)

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@Dmonik: sau antitemepenet:
1. Eu de bine de rău n-am conturi multiple (aşa cum e foarte probabil ca alexeanca să aibă).
2. Eu n-am chemat pe nimeni să mă susţină (la naiba eu n-am avut net două zile că ninge în draci în Cluj şi pică netul plus că am avut examene - deci îţi dai seama că exact la alexeanca îmi stătea mie gândul!) iar dacă cineva se exprimă în favoarea mea în acest caz, nu înseamnă că sunt susţinători vehemenţi de-ai mei (atât Roxana cât şi Flav pot confirma că avem diferenţe destul de mari în general) ci că pur şi simplu alexeanca se crede mult prea interesantă decât este sau o să fie în următoarea perioadă.
Alexeanca: Treaba mea ce fac în sesiune. Spre deosebire de tine eu nu dau fuga la mămica şi tăticu şi nici la useri "mai mari" când se şterge cu mine pe jos din cuvinte.
Da svidania!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dmonik, tu cu tastatura ta (sau mă rog, de pe contul tău) ai recunoscut că deţii şi contul antitemepenet şi ceva cifre.
Mi s-a părut corect să plec de la premiza că acela e contul tău.
Dacă am greşit, îmi cer scuze.
În rest, din tot ce-am zis, da cred ce-am scris acolo deşi nu ştiu ce e de crezut cât mai degrabă de raţionat.
Salutare.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Puteti sa fiti acuzata de intretinere de relatii sexuale cu un minor, parintii au toate drepturile sa reclame acest lucru.

| Flav a răspuns:

Ptiu... dar eu de ce nu-mi gasesc o gaina batrana? Cica face supa buna!

| Flav a răspuns:

@alexeanca - Buna. Sunt Marin Chitac. Sau Chitac Marin. Ne cunoastem!
Din ce observ eu, tu esti genul de persoana care nu suporta sa i se aduca alt punct de vedere, genul care: ''daca nu sunteti cu mine, sunt dusmanii mei, fugiti!'' Nu numai in discutiile cu mine, dar absolut in toate doresti sa epatezi abordand rolul de domnisoara matura si educata. Din pacate, ma faci doar sa sughit.

Te-ai legat de user-ul Roxana degeaba, care din ce vad, e cu minim 2-3 clase peste tine la atitudine, caracter si maturitate si te comporti ca o copilasa alintata ce se smiorcaie ca nimeni nu-i intelege perceptiile. Faci imaturi pe altii, dar ai unele replici unde numai un pusti de gradinita iti poate intrece smiley-urile alea puse ca sa incerci si tu sa pari amuzanta. (ca sa faci glume, trebuie sa ai har, sau in cazul nostru, sa-ti gasesti cuvintele cum trebuie, tu dupa ce le faci harcea-parcea, le mai dai si cu piper).

Faci pe altii copii, dar nu te uiti in propria ograda. Pentru noi nu-i bai, zambim si trecem peste asta, insa pentru tine va fi pe viitor.
''Frustrata n-am de ce sa fiu, nu imi doresc prieten pentru ca am alte prioritati decat a fi iubita unui pusti cu varsta cuprinsa intre 15-18 ani cat are al tau.'' - acum sincer, nu stiu ce baiat de 15-18 ani ar sta cu tine, ca la cum gandesti, cred ca i-ai aduce in depresie. Si, pe langa asta, de ce n-ai avea un iubit la varsta asta? Ii crezi imaturi, pokemoni? Sunt destui cei ce stiu sa respecte o fata inca de la o varsta frageda si sa-si controleze sentimentele. Sau cumva discuti cu baieti de la 20 de ani, te consideri prea coapta?
Un sfat: cand mai multi iti spun ca esti beat, e cazul sa te duci acasa! Hai, aleluia!

| Flav a răspuns:

Alexeanca - Care furunc, bre? Am avut o poza cand eram mic si aveam serbare, intr-adevar, aveam ceva pe nas, nu stiu ce personaj reprezentam, erau de-ale gradinitii, frumoase amintiri. Dar in urma c-un an zici? Apai tu ai cont din septembrie, pai ori ne dam de gol, ori chiar suntem fraieri! Raspund tot eu ca-mi sta pe limba: amandoua!
Ce fac acum in casa? Pai, ma pot uita la un film porno, pot juca un sah, ma pot uita la un documentar sau chiar lucra la un proiect. E lege sa ies din casa sambata seara? God, ce conceptii pitiponcesti!
p. s. - Ai cateva notiuni de biologie si acum o dai in Chuck Norris. Ptiu, ce tupeu au plozii astia in ziua de azi. Hai, go to sleep b...pfuu, Eminem, unde esti ma?

| Flav a răspuns:

@antitemepenet19191 - faceam pariuri daca o sa intervii sau nu. Ai venit in apararea prietenei?batting eyelashes
La desene nu ma mai uit de mult timp, dar ghici ce: imi pare rau de asta!
Pe langa asta, mai ai si nesimtirea sa spui: n-am venit in apararea nimanui! De parca, ai vazut tu asa, postul asta pe TPU, dintr-o simpla coincidenta. Da ma lesi?

| Flav a răspuns:

M-am dat de gol? Tulaaaaaai, Leano! Sa-mi zici daca-i castigat la Lotto cu combinatia aia.batting eyelashes
In alta ordine de idei, esti o pustoaica mai veche pe aici, dar care a venit cu alt cont, sa i se stearga pacatele. Si la urma, facem: pam-pam!
Gata, deja ma simt la ceata lui pitigoi, dai in unul, tipa doi!
I'm out.

| Dmonik a răspuns:

@kongeriket, am dat o cautare dupa nick... tu chiar crezi ce scrii acolo?
Dmonik
Te rog sa nu ma mai confunzi!

| alexeanca a răspuns:

Nu esti intreaga la minte! El are 16 ani, inca e minor iar tu esti femeie de 23 de ani.In locul parintilor acestui copil ti-as trage o bataie buna sa te trezesti nu te-as mai ameninta cu politia. E diferenta de 7 ani intre voi fata! Cand ala va avea 23 de ani tu o sa ai 30. Ce dracu vezi la un pusti de 16 ani? Eu am 15 ani dar nu ii suport pe astia de varsta mea iar tu le dai atentie si nu numai big grin

| alexeanca a răspuns:

@kongeriket esti prea mic amice sa ma notezi tu pe mine!laughingImi dau cu parerea acolo unde consider ca am ceva de spus.Stiu ca e nasol pentru tine ca o "plodoaica"de 15 ani sa-ti dea peste nas dar accepta ca n-ai ce face.Nu toate de 15 ani sunt fufe si pitzi! Tu chiar ai impresia ca imi pasa de parerea ta?laughing
Referitor la femeia de 23 de ani care are o legatura cu unul de 16 ani o consider pura pedofilie nicidecum dragoste"adevarata".

| alexeanca a răspuns:

@Roxana probabil in scurt timp vei vedea in amicul tau de 15 ani ceea ce vede @darkangel1610 in ala de 16, si nu ii vei acorda doar atentie ci si altceva.
Imaturitatea consta in imoralitatea voastra de a atrage in pat niste pusti de 15-16 ani.In genul asa de femei vad de fapt niste pedofili, care datorita faptului ca sunt complexate de viata(fiind probabil prea grase si urate)pentru a atrage un barbat adevarat in patul lor, apeleaza la copii de 15-16 ani care atunci cand vad un organ genital feminin fac pe ei saracii si pot fi manevrati cu usurinta.
Legea nu inseamna tot Roxana. E vorba de moralitate, asa cum am mai spus! Stii ce e aia? Ma indoiesc!
laughing Si inca ceva:nu crezi ca amicul tau @kongeriket se poate apara singur, trebuie sa-i sari tu in ajuor? Nu fi naiva fatuco.Si nu trebuie sa am 21 de ani sa-mi dau cu parerea. Spun ce simt si gandesc exact cand am chef!

| alexeanca a răspuns:

Roxana viata ta sexuala ma lasa rece.De moralitatea ta m-ai convins! Ce ar mai fi de spus? Vorba lunga saracia omului!
Nu m-am lovit de obstacole ca a avut cine sa ma educe si m-am inconjurat de oameni care nu au moralitate indoielnica.
Daca ai 17 ani atunci arati ca una de 30 de ma iei cu "draga mamei"?laughingFizic poate imi esti superioara, că intelectual esti la pamant! La 17 ani trambitezi ca ai prieten de18 anilaughingFata asta nu e motiv de superioritate si mandrie!laughingVai de mama voastra!

| alexeanca a răspuns:

@Roxana, mai fata, de ce te certi tu cu mine? Ai un iubit de 18 ani care banuiesc ca nu te mangaie doar pe par si iti spune cat esti de minunata! Mi-ai spus ca ai iubit ca sa nu cred ca in lipsa de altceva te-ai da la ala micu de 15 ani. Oricum faptul ca ai iubit nu e un impediment in a incerca "diversitatea". Voua celor "deschise la minte"si certate cu moralitatea va plac experientele de genulwinking
Tu esti inca un copil mai fetito, deci daca i-ai face avansuri la ala micu n-ar fi nicio problema cu pedofilia, stai calma.
Frustrata n-am de ce sa fiu, nu imi doresc prieten pentru ca am alte prioritati decat a fi iubita unui pusti cu varsta cuprinsa intre 15-18 ani cat are al tau.Inferioara tielaughing de ce sa-ti fiu? Ai 17 ani dar mentalitate de 14, deci nu am motive."Bai copilas" stau bine la capitolul ortografie, mult mai bine decat tine dar te inteleg, in cazul tau gramatica mai poate astepta dar iubirea ba! Fii iubita de cine vrei tu si de cine te vrea!

| alexeanca a răspuns:

@Roxana biologia nu e punctul tau forte deloc. Daca ai spus "neuroni"automat trebuia sa spui si "sinapse", nu sinapsa. Daca vroiai sa spui "sinapsa" ar fi trebuit sa spui automat "neuron". Sinapsele nu sunt facute de neuroni ele sunt puncte de legatura(sau zone de contact) intre neuroni. Jignind dai dovada clara de mai putini neuroni si evident, de mai putine sinapse.Foloseste-le cu succes pe care le ai(cateva probabil) pentru ca e tarziu pentru tine sa mai creezi altele.In faza copilariei era posibil sa mai castigi cateva conexiuni de genul asta(neuroni nu insa). Intra in privat daca vrei ca iti dau o lectie de biologie gratuit!
Moralitatea e una singura, interpretarile la moralitate nu exista.Prin urmare c***a va fi intotdeauna cea care isi inseala sotul, prietenul si nu va fi absolvita de titulatura asta, chiar daca are langa ea un impotent. Legile moralitatii nu le-am scris eu, ma straduiesc insa sa le respect cat pot de mult si nu ar trebui sa fiu condamnata pentru asta.
Daca tu la 23 de ani vei vrea sa incerci o "prospatura"de 16 e doar problema ta.Inclinatii spre pedofilie vad ca ai de acum!
Nimeni nu a spus ca lumea e roz, insa moralitatea nu tine de "culoarea"in care vezi tu lumea. Tine de principii, de educatie si pana la urma de materialul din care esti facut. Daca e unul prost evident ca moralitatea nu va face parte din prioritatile tale.
Poti sa ai principii solide, sa respecti oamenii care merita, sa traiesti frumos si decent fara ca viata ta sa fie una roz.

| alexeanca a răspuns:

@Flav tu esti cazul tipic de pokemonlaughingDar asta o stii! Incerc sa mi te imaginez cum arata-i in urma cu un an(parca?)cu furunculul fantoma pe nasstraight facestraight face Imaginea trebuia imortalizata pentru posteritate!laughing
Ai auzit de drosophila melanogaster? Semeni mult cu ea in acest momentlaughingTu ma amuzi pe bune.Imaginea ta de la avatar si mai ales gandul la cum arata-i cu acel furuncul pe nas nu ma lasa sa ma supar pe tine.
Dar ia stai putin? Cati ani ai? Tot 21-22! Ce faci la ora asta in casa?raised eyebrows
Sa nu ma iei iar cu "ironia ta futila " ca devii patetic.Incearca altceva!

| alexeanca a răspuns:

@Flav"bre"tu te-ai dat de gol cu "furuncu"raspunzandu-i unui alt utilizator de aici si nu era de atunci cand erai mic tongue
Ce conteaza de cand am eu contul, raspunsul tau a ramas inregistrat si m-a amuzat combinatia mortala"nas gen Flav +furuncul". Atat!
Dar de ce esti ofuscat? Uite eu nu ma supar ca incerci sa ma faci pitipoanca pentru ca nu sunt. Iar tu stii bine asta!happy

| alexeanca a răspuns:

@Flav "b..."sa ii spui la una din domnitele ce ti se preling din brate in faimoasa ta poza, nu mie!
"Veche" pe acest site? N-as mai reveni niciodata daca mi s-ar sterge contul.Nu ma impresioneaza cu nimic...imi place insa sa vad cum niste "pokemoni" cu aere de barbatei se cearta cu adolescentiilaughing
Acum ca m-am plictisit iti spun noapte buna si daca am timp de tine maine iti raspund cu placere la orice nedumeriri.
Lasa filmele deocheate ca nu sunt sanatoase.Am inteles ca cei care abuzeaza de ele sufera mai apoi de tendinite si dupa faza cu "furuncu"nu vreau sa mi te imaginez si cu mana in pioneze laughing
Ai fost o adevarata sursa de amuzament in seara asta @Flav! Noapte buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Shery a răspuns:

Stiu ca ma bag si eu ca musca, da' eu zic ca @kongeriket(alegeti si voi nume mai simple, va rog!), @Flav si @Roxana v-au cam dat pound, copii! laughing
Respect!

| RXN a răspuns:

@alexeanca, draga mamei:
1.Notiunea de pedofilie se aplica in cazul relatiilor sexuale cu minori sub 15 ani, iar prietenul tipei are 16 ani.La 16 ani ai suficienta minte in cap, incat sa stii ce faci, vorba aia, de asta ti se da buletin la 14 ani-pentru ce se presupune ca ai ating un anumit prag al maturitatii.In plus, fiind si aspectul ce mai important, varsta biologica e total irelevanta in conditiile astea, importanta e varsta psihologica.Am si eu un amic care a implinit recent 15 ani si ma inteleg mai bine cu el si pot discuta mai mult cu el decat o pot face cu multi 'maturi' de 18-19 ani sau ma in varsta.Prin urmare, unde-i logica ta?
2.@kongeriket are 21 de ani, prin urmare tu esti piticotul in ecuatia asta. Iar cu datul peste nas...cand te-ai trezit, era dimineata, nu? Cred ca ai o parere prea buna despre tine si crede-ma, nu-i cazul.
3.'Nu toate de 15 ani sunt fufe si pitzi!'-Nimeni nu a pomenit de asa ceva, dar aspectul sigur e ca majoritatea sunteti imature, iar tu esti exemplul pur.

| RXN a răspuns:

@alexeanca, sa fii tu sanatoasa, am un prieten de un an si cateva luni si ca sa poti respira usurata in ceea ce priveste viata mea, are 18 ani, eu 17.Acum sper sa te simti mai implinita pe toate planurile, intrucat stii astea.
Oricum, daca ar fi sa fie, nu m-as lua dupa varsta in anumite situatii.Cat timp nu incalc legea si drepturile altora, eu sunt cat se poate de multumita.
Ah, atunci lumineaza-ma si pe mine cu ce e imoral ca o femeie de 23 de ani sa aiba o relatie cu un tip de 16 ani? Ce dovada ai tu ca tipa e grasa, urata si frustrata si ca asta e motivul pentru care e cu el? Te avanti in niste presupuneri cam aiurea si nefondate.
Moralitatea e un aspect subiectiv. Ce e moral pentru mine, e imoral pentru altul. Ce-ai vrea, sa fiu de acord cu tine, doar pentru ca tie relatia lor ti se pare imorala si pentru ca tu crezi ca forma ta de moralitate e cea corecta? Banuiesc ca nu te-ai lovit de multe obstacole la viata ta, mai asteapta putin, mai apoi vorbim noi de moralitate.

| RXN a răspuns:

@alexeanca, tocmai ti-ai si expus intreaga inteligenta.
Ce mama naibii ti-am zis eu de viata mea sexuala? Nu stii sa citesti? Motivul pentru care ti-am spus de relatia mea a fost aceea ca am vrut sa-ti arat ca nu ma simt cu musca pe caciula si de aia i-am sustinut relatia celei care a pus intrebarea.Cu ce m-am laudat? Daca tu esti frustrata si te simti intr-un fel sau altul inferioara, e treaba ta.
Iti sunt intelectual inferioara? Bai copilas, tu nici nu stii unde trebuie sa pui semnele de punctuatie si-mi vorbesti mie de inteligenta si moralitate.Educatia nu are nicio treaba aici, dar lasa ca vad si cum ai fost educata, stai faca grija.happyOricum, la 15 ani ai tai, inteleg ca gandesti asa.