| Ale_2200 a întrebat:

As avea si eu o intrebare la care as vrea sa primesc un raspuns cat mai rapid si exact.Verisoara unei prietene de-ale mele are 15 ani impliniti aproape 16.Este cu un baiat de un an si au intretinut si relatii sexuale el avand varsta de 22 de ani.Parintii ei au amenintat-o pe fata ca daca nu inceteaza in a mai avea vreo legatura cu acel baiat, il va da in judecata pentru corupere de minori.In cazul in care amandoi au fost de acord si declara asta, exista posibilitatea ca el sa pateasca ceva? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o posibilitate sa pateasca ceva din punct de vedere legal, fata are peste 15 ani asa ca fapta nu poate fi incadrata la act sexual cu un minor (art.198 Cod penal). Doar daca, pentru intretinerea de relatii, i-a facut promisiunea de casatorie, atunci poate fi incadrata la seductie (art.199 Cod penal). Numai bine!

3 răspunsuri:
| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Da exista, pentru ca fata e minora si el e major, ar fi putut(chiar daca n-a facut-o) sa o "oblige" pe minora sa intretina acte sexuale cu el. acesta ar putea chiar sa ajunga la inchisoare pentru asta. Funda?

| andy95summer a răspuns:

Da,pentru ca nu are 16 ani, daca ar avea 16 ani si nu a fost obligata sa faca ar fi fost in legura, dar asa...ii de rau, mai bine ia o pauza pana cand face macar 16 ani

| andy95summer a răspuns (pentru andy95summer):

*iar daca parinti il dau in judecata nu prea are sanse sa scape de inchisoare fara macar cateva luni