| claude20 a întrebat:

Am si eu o problema. Am auzit ca daca ai amenzi nu poti calatori in afara tarii pana nu iti platesti amenzile (eu am una de 500 lei la pentru poker in locuri publice).
Adica te opresc aia la vama si te tin acolo pana iti platesti amenda. Este adevarat? Va rog sa raspunda cineva care stie despre ce este vorba.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Doar daca ai fi savarsit vreo infractiune si ai fi urmarit penal se poate interzice iesirea din Romania.

| drhotzu a răspuns:

Da frate este total FALS!
singurul lucru pentru care nu ai voie sa parasesti tara este daca esti urmarit penal intr-un proces si un judecator da o sentinta ca nu ai voie sa parasesti tara! in rest mergi pe unde vrei... eu am amenzi neplatite de peste 2500 lei... si nu am avut nici o problema cu treaba asta!
la unu moment era o porcarie d`asta dar era un pic diferita: sa spunem ca erai un roman care a luat o amenda in Grecia, nu aveai voie sa iesi din tara pana cand nu iti plateai amenda, pentru ca nu aveau baze de date comune intre agentii, dar unii spun ca au scos asta altii nu...
dar referitor la amenzile din Romania, stai linistit si sa ai drum bun!

| andru10best a răspuns:

Eu nu cred ca este asa. Nu am mai auzit asta si am iesit de nu stiu cate ori din tara. Si mentionez ca am avut si eu amenda.

| Numby a răspuns:

Poti sa pleci linistit, nu ti se elebereaza nici un document de la politie daca ai amenzi neplatite...dar sa parasesti tara poti sa pleci si sa vii de cate ori vrei

| claude20 explică:

Va multumesc.