| king5151 a întrebat:

Am un coleg cu 80 de absente nemotivate, dirigintele i-a spus ca prima data se scade un punct la purtare la 20 abs, apoi la cate 10. După mine nu are logica, si nici nu gasesc asa ceva pe net. Eu știam că din 20 în 20. Cum este de fapt?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din acest an scolar se scade un punct la purtare la fiecare 20 de absente nemotivate, conform Statutului elevului, art.27, alin.(1^1), citez:
"(1^1 ) Pentru toți elevii din învățământul gimnazial și liceal, la
fiecare 20 de absențe nejustificate pe an școlar din totalul orelor
de studiu sau la 10% absențe nejustificate din numărul de ore pe
an școlar la o disciplină de studiu/modul de specialitate, va fi
scăzută nota la purtare cu câte un punct."

| king5151 explică (pentru Ioandelasal):

Și de ce îi zice că dupa primele 20 se scade din 10 în 10? Se poate să îl sperie ca sa nu mai lipseasca?

| suntserios a răspuns (pentru king5151):

Normal că îl sperie, că altfel ajunge pe minus

| Ioandelasal a răspuns (pentru king5151):

Nu am de unde sti exact, posibil sa nu stie, sa faca o confuzie cu 10% ori pentru sperietura.

| Cosmin86 a răspuns:

Cui ii pasa? Oricum colegul respectiv e un ratat happy

| king5151 explică (pentru Cosmin86):

Da frate dar gen e colegul de banca și nu vreau să îl lase repetent