| Zaris a întrebat:

Am un job la stat cu salariul minim pe economie si vreau sa plec in strainatate 3 sau 6 luni cu contract de munca. Cu ce ma afecteaza acest lucru daca nu i-mi dau demisia, avand cine sa faca in continuare munca pe care eu o fac. Adica as vrea sa-mi mearga cartea de munca in continuare.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ce conteaza ca este altcineva care iti face munca? Daca nu iti dai demisia ti se va desface contractul de munca. Poti lua concediu fara plata maxim 90 de zile sau cum este prevazut in contractul colectiv de munca al societatii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa-ti fie desfacut CIM disciplinar pentru absente nemotivate.
De altfel, daca nu lucrezi, nu te ajuta cu nimic, nu sunt platite contributiile si nici impozitul pe salariu si perioada respectiva nu va constitui stagiu de cotizare pentru pensie, somaj sau sanatate.