| IonutValeriu a întrebat:

Am vazut ca ar fi spus serviciile secrete ca Moldova ar fi urmatoarea tinta a Rusiei.

Ok, Moldova nu este in Nato, dar se poate lungi si spre Romania dupa?
Vom fi trimisi, romanii, pentru a apara Moldova?

Daca ar fi sa cucereasca si Moldova, ar avea de ce sa intre si peste noi?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca rusii o sa atace R. Moldova si sigur nu o sa ne atace pe noi.
De asemenea n-o sa intram in razboi pentru RM.
P.S. Vad ca esti printre cei care continua cu asemenea subiecte, fara un motiv real. Nu aici o sa gasesti lucruri sigure, nu cred ca avem printre noi analisti seriosi sau persoane cu informatii sigure. Sunt destule surse mai serioase si sigure pe tema razboiului decat TPU.

| IonutValeriu explică (pentru Ioandelasal):

Stiu, dar sunt oameni cu niste cunostinte pe aici si parerile pentru mine conteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil!
Moldova cred ca urmeaza, cat despre Romania, depinde de nebunia lui Putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu. 3. Ar avea de ce, dar nu ar putea.

| doctorandus a răspuns:

Nu, nu serviciile secrete spun asta, ci presedintele Bielorusiei s-a afisat la TV cu harta invaziei pe fundal, si da, planul include activarea trupelor rusesti din Transnistria. Probabil impotriva Ucrainei, nu impotriva Moldovei, ramane de vazut.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ucraina mai rezista 3 saptamani iar Moldova cade in 3 minute, Georgia la fel in 3 minute cat au intrat au tras focuri si au ocupat. E posibil sa atace si Filanda.
https://www.youtube.com/watch?v=St1lbeBkTkc&ab_channel=Rumoaohepta7
https://www.youtube.com/watch?v=CyT7Q0vGVxM&ab_channel=MilitaryUpdate

| Legion7X a răspuns:

Nu cred că va cucerii Moldova, nu are niciun Interes. Ei n-au trupe NATO și atăta timp cât sunt neutri Moldova, va fi Ok. era cucerită de mult și rapid dacă voia Putin. Teama lui Putin este NATO amplasat în fiecare Țară. Nu vrea Rusia încercuită, de aceea își creaza spatiu. Nu vad de ce Moldova ar vrea in NATO. Toți stiu ruseste, parcă mai mult ca Limba Romănă. Multi moldoveni, nici nu prea vor Unirea cu România la un sondaj de Opinie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Moldova practic nu are trupe. Gindeste-te ca efectiv nu au nimic care zboara sa poata fi folosit pentru atac/aparare si nici tancuri.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta am spus, că nu are trupe. Dar se pot face sau primi trupe americane, dacă nu se implică Rușii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Nu are sens. Buget redus, tara mica, sansa lor e sa fie cu noi sau sa isi mentina neutralitatea, ceea ce e a naibii de greu cu mizeria aia de armata a paispea pe teritoriul lor.

| Legion7X a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Neutralitatea este cel mai bine că nu li se întâmpla nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Pai uite ca li se intampla. Agentii rusi destabilizeaza continuu de 30 de ani incoace, plus mizeria aia de Transnistria.

| Ivanaaaaa a răspuns:

Qbig grinaca ar fi sa cucereasca si Moldova, ar avea de ce sa intre si peste noi?
A: Ar avea dar nu stiu daca merită. Putin nu vrea sa fie inconjurat de NATO basically. Istoric vorbind, portiunea pe care se intinde Rusia poate fi usor cucerit. In schimb, suprafetele de teren pe care se intind curentele tari desprinse din URSS ( Ucraina, Estonia, Belarus, Lituania, Letonia etc ) sunt mai greu de anexat. De-aia nici Napoleon, nici Hitler n-au reusit sa cucereasca Rusia. Pentru asta se zbate Putin acum.