| Giuliano0306 a întrebat:

Am voie sa conduc masina cu volan pe dreapta(din Uk), cu asigurare facuta in Uk pe numele mamei mele? Mentionez ca stiu limita maxima de sedere cu masini cu volan dreapta este de max 90 zile.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, daca mama ta ti-o incredinteaza si tu ai permis de categorie corespunzatoare, presupun ca se incadreaza la categoria B. De asemenea masina trebuie sa aiba ITP in termen de valabilitate. Daca esti incepator, avand permisul de mai putin de 1 an, trebuie sa ai si semnele de incepator.

| peperonies a răspuns:

Raspunsul simplu este ca nu. Limita de sedere este nelimitata dar majoritatea asiguratorilor din UK iti dau 90 de zile de asigurare in afara UK.
In UK asigurarea se face pe persona, nu pe masina deci, daca conduci masina cuiva fara sa ai asigurare pe acea masina pe numele tau este ilegal.
Acum daca te opreste politia la noi si ai v5c-ul pe numele mamei cum e foarte comun la noi si asigurarea tot asa e posibil sa te lase dar in cazul unui incident din vina ta 95% asiguratorul englez nu va accepta sa iti faca masina pe asigurare daca nu conducea asiguratul.

Răspuns utilizator avertizat