| CamiRose4 a întrebat:

Are dreptul un bolnav de HIV sa lucreze in domeniul alimentatiei publice? Daca da, ce masuri de protectie din punct de vedere legal imi pot lua, eu fiind o persoana sanatoasa?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De ce nu ar avea dreptul? Din intrebarea ta s-ar putea deduce ca din punct de vedere LEGAL tu esti o persoana sanatoasa, ceea ce nu poate decat sa ma amuze.
Lasand gluma la o parte, legea nu te protejeaza de HIV decat prin faptul ca ii interzice acelei persoane sa intretina relatii sexuale neprotejate cu tine. Cum legea insa nu ne poate apara de boli, daca vrei sa te protejezi singura, asa cum este normal, nu trebuie decat sa folosesti un prezervativ in cazul in care faci sex cu el si sa nu folosesti un ac de seringa pe care el l-a folosit deja. Asta presupunand ca nu va apucati sa va faceti transfuzii de sange sau mai stiu eu ce alte tampenii prin care sangele respectivului ar putea ajunge in organismul tau...

| BlackWaltz a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista restrictii cu privire la locurile de munca ale celor seropozitivi, dar e posibil sa ma insel.
Oricum, stai linistita HIV nu se ia decat prin sange si secretii ale glandelor sexuale.

| TheTelemea a răspuns:

Ai SIDA? Imi dai si mie?