| яоxs a întrebat:

Azi am luat amenda 100 lei pentru ca am traversat printr-un loc nepermis. Mi-a luat datele, dar trebuie sa platesc amenda? Ce se intampla daca nu o platesc? Politistul mi-a zis ca o pot plati online sau la sectia de politie din orasul meu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Platesti amenda doar daca ti-a facut proces verbal de contraventie. Daca nu ai primit asteapta sa primesti si ai 48 de ore sa platesti jumatate din minim.
Daca nu platesti amenda atunci se trimite la compartimentul de impozite si taxe a primariei si vor incerca executarea silita. Daca nu ai salariu, conturi in banci sau alte bunuri executabile silit atunci pot sesiza instanta de judecata si poti fi condamnat pana la 50 de ore de munca in folosul comunitatii.

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Faci muncă în folosl comunității sau dacă nu pușcărie.