| George1337 a întrebat:

Am luat o amenda pentru ca am provocat un accident cu daune usoare. Unde pot plati amenda? Pot plati si in alt judet decat cel in care am luat amenda? Si dupa ce platesc amenda trebuie sa mai duc ceva la politie cum ca am platit amenda?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amenda o poti plati oriunde si de unde vrei. Pe Procesul-Verbal ai numarul unui cont in care trebuie sa virezi banii.
Chitanta se copiaza la un copiator si trimiti copia pe adresa postului de politie, impreuna cu o copie dupa Cartea de Identitate.
Se poate face asta si prin e-mail. Intri pe site-ul www.politiaromana.ro. Odată ajuns aici, cauţi secţiunea Poliţia Română/Unităţi teritoriale şi găseşti legături către unităţile teritoriale de poliţie (este o hartă cu toate judeţele). Este foarte important să ştii unitatea teritorială din care face parte agentul constatator care te-a sancţionat şi, bineînţeles, să ai un cont activ de e-mail. De exemplu, dacă ai fost amendat în Galaţi, vei intra la judeţul Galaţi şi acolo vei găsi o adresă de e-mail, respectiv cabinet@gl.politiaromana.ro.