| georgiana_7290 a întrebat:

Am o mica problema. poate ma puteti ajuta... ieri am primit acasa o citatie de la politie, ca sa ma prezint la sectie pentru art. 293. asadar m-am uitat ce este si acolo am gasit uz de identitate falsa...si mi-am adus aminte ca acum vreo 2 -3 luni am vorbit cu o fosta colega de scoala ce m-ar fi acuzat ca i-am dat adresa ei in momentul cand am traversat strada printr`un loc nepermis, ceea ce nu e adevarat. Iar amenda s-a ajuns la 200 de lei. chestia e ca eu o cunosc pe ea, si mereu se ascundea de ai ei. si sunt sigura ca face chestia asta sa iasa ea "basma curata" si eu sa ii platesc ei amenzile. Intrebarea este. aveti idee cum pot sa dovedesc ca n-am fost eu? sau ce fel anume trebuie sa procedez? ca maine trebuie sa ma prezint la sectie. (n-am patit in viata mea asa ceva. ) daca ma puteti ajuta, va multumesc mult!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te prezinti la politie si lamuresti situatia. Daca esti minora te duci cu unul dintre parinti. Nu tu trebuie sa dovedesti ca nu ai comis respectiva infractiune ci ei trebuie sa o dovedeasca ca ai comis-o si numai declaratia fostei colege nu ajunge. De altfel, in procesul verbal de contraventie, pentru trecerea strazii prin loc nepermis, trebuiau sa existe si datele persoanale, in afara adresei de domiciliu, precum si semnatura contravenientului ori martori, altfel acesta este anulabil. Spune-i foste colege ca daca nu isi retrage plangerea impotriva ta atunci o sa-i faci plangere penala pentru denuntare calomnioasa (art.259 Cod penal). Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Este suficient sa declari ca nu stii nimic despre aceasa situatie, ca nu ai fost surprinsa travesrsand prin loc nepermis si ca nu ai folosit niciodata datele altei persoane pentru a te legitima. Nu tu trebuie sa iti dovedesti nevinovatie, cel care te acuza trebuie sa dovedeasca faptul ca esti vinovata.
Este bine sa mergi totusi insotita de cineva, de tatal tau sau de un prieten bun, care sa nu se sperie foarte usor.

| AndR3y_2220 a răspuns:

Buna, Art. 293 este prevazut de codul penal si se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani. Este o acuzatie grava, asa ca te sfatuiesc sa iti iei un avocat cu tine la sectia de politie (nu costa mult) iar apoi sa faci o plangere impotriva colegei tale si iti garantez ca o sa castigi (daca e cum zici uh), iar parintii ei vor suporta toate cheltuielile inclusiv ale avocatului tau! Mentionez ca va dura ceva vreme, dar daca esti minora sa nu mergi singura la politie, pentru ca nu poti da declaratii fara un parinte/imputernicit! Eu iti zic sa nu te stresezi pentru ca ea nu are dovezi la ceea ce zice, e doar cuvantul ei, si semnatura ei pe un proces verbal, care ii cam va ingreuna situatia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa postezi asa ceva pe net! mai bine ar fi sa vorvesti cu parintii tai, sau cu prietenii tai de incredere!

| trăncănici a răspuns:

Ia-ţi un avocat şi pune-l să iscodească împrejurimile acelei treceri de pietoni.Trebuie să fie vreo cameră de luat vederi care să fi filmat trecerea.Pregăteşte-te de luptă.Te duci la secţie şi dacă n-ai nimic pe conştiinţă, protestează.Să nu uiţi să le pomeneşti de colega ta!

| georgiana_7290 explică:

Nu sunt minora. momentan nu cred ca pot apela la un avocat. si totusi, este vorba de o trecere prin loc nepermis, nu de vreo crima ...stiu citisem si eu chestia cu inchisoarea, dar nu vad de ce s-ar ajunge atat de departe. eu sper ca ea sa nu`mi fi falsificat semnatura,pentru ca am fost "prietene" candva si imi cunostea semnatura. altfel, nu vad cum ar putea ea dovedi o chestie care nu s-a intamplat. in principiu, ea imi spune ca ma banuieste pe mine, pentru ca eu am invatat la un liceu care era pozitionat la strada. si chipurile, amenda a fost in locul acela, adica trecand strada de la liceu pe partea cealalta. si ea zice ca doar pe mine, vezi doamne, ma cunostea sa invat acolo. ca eu am vorbit acum ceva vreme cu ea, cand m-a instiintat.si ea insasi a zis ca nu e sigura, si ca daca se va dovedi ca nu am fost eu, isi va cere mii de scuze... bla bla. oricum, vad ca a mers mai departe, si nu inteleg de ce tocmai acum.la 2 luni de cand ea mi-a spus (pe mess.)

| Ioandelasal a răspuns (pentru georgiana_7290):

Nu te uita ce spune unul sau altul, fa cum ti-am spus eu. Daca esti majora cu atat mai mult in procesul verbal de contraventie trebuiau trecute datele din actul de identitate - codul numeric personal, seria si numarul cartii de identitate etc, conform OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, citez:
"ART.16.(1) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei va cuprinde în mod obligatoriu: data şi locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea şi instituţia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupaţia şi locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contravenţionale cu indicarea datei, orei şi locului în care a fost sãvârşitã, precum şi arãtarea tuturor împrejurãrilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei şi la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileşte şi se sancţioneazã contravenţia; indicarea societãţii de asigurãri, în situaţia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulaţie; posibilitatea achitãrii în termen de 48 de ore a jumãtate din minimul amenzii prevãzute de actul normativ, dacã acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac şi organul la care se depune plângerea."
Nu cred ca tu aveai de unde sa-i cunosti toate datele din actul de identitate si existenta lor in procesul verbal poate duce la concluzia ca ea a fost cea care a savarsit contraventia.
Nu este obligatoriu sa mergi cu un avocat, daca va fi nevoie trebuie sa-ti asigure unul din oficiu.

| georgiana_7290 explică:

Am uitat sa specific faptul ca au trecut 10 luni de atunci de cand tipa sau altcineva a trecut pe loc nepermis... e cam greu sa mai regaseasca politaii de atunci sau filmari. nu stiu asa cred.

| Chris88 a răspuns (pentru georgiana_7290):

Tu cred ca nu ai inteles nimic. ITI VOR FACE DOSAR PENAL! du te cu avocat, sa nu te trezesti direct la parnaie.
Nu te acuza ca ai traversat aiurea, te acuza ca de uz de identitate falsa.

| georgiana_7290 explică:

Rog sa imi raspunda la intrebari doar persoanele aflate in cunostinta de cauza... e ok si faptul ca va dati cu parerea.dar cred ca nu ati inteles faptul ca nu sunt vinovata, tocmai de aceea indraznesc sa scriu si aici. pentru ca nu am mai trecut prin asa ceva.si nu inteleg de ce tocmai mie. asa si eu pot sa iau maine o amenda si pot sa-l acuz pe "X" ca a dat numele meu, doar pentru ca el sa`mi plateasca mie amenda, nu?

| georgiana_7290 explică:

Multumesc foarte mult pe de o parte, pentru ajutorul acordat si pe de alta parte pentru raspunsuri! am sa iau in considerare.