| bubulex a întrebat:

Am 23 de ani si detin un Matiz din anul 2000 pe numele meu. In ultima perioada s-a scumpit foarte mult asigurarea si as vrea sa trec masina pe numele mamei sa platesc mai putin... pot face asta? cum? si trebuie sa platesc taxa accea de poluare?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 3 posibilitati: contract de vanzare-cumparare, contract de donatie sau contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta). In primele 2 cazuri mama ta va trebui sa plateasca timbrul de mediu. In al treilea caz nu va trebui sa-l plateasca, autoturismul ramane proprietatea ta dar se poate prevedea in contract ca mama ta va face asigurarea de raspundere civila auto (RCA), daca tu crezi ca vei iesi mai ieftin.

| bubulex explică (pentru Ioandelasal):

Si cum se procedeaza pentru acel contract de comodat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bubulex):

Mergeti la un notar public, contractul costa 186 lei (150 lei onorariul si 36 lei TVA). Daca mergeti la un notar incepator faceti economie de TVA. Trebuie sa aveti actele de identitate si actele masinii.

| bubulex explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare dupa ce fac acest contract trebuie sa umblu sa schimb acte si talonul masinii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bubulex):

Nu trebuie sa schimbi nimic, ti-am spus ca tu ramai proprietar.