Întrebare recomandată | meseriasul88 a întrebat:

Am avut accident anul trecut pe 3 ianuarie am fost baut si am intrat intr-un bmw asigurarea nu a mai fost valabila deoarece eram baut. Pagubitul nu ma mai dat in judecata, ci sa-i achit reparatia la masina. Am un unchi care lucreaza la el la firma si dupa cate mi-a zis el a spus ca a lasat-o moarta nu vrea sa-i mai dau nimic ok. Anul acesta mi-a venit de la banca de asigurari sa platesc banii. Cum e posibil si am uitat sa mai spun ca asigurarea nu era pe numele meu, e pe numele socrului meu. Nu am nimic pe numele meu nici casa nimic stau in chirie. As vrea sa stiu ce o sa se intample am copil mic si singurul venit in casa eu il aduc as vrea un raspuns mai pe inteles daca se poate va multumes pentru oricine care imi da un raspuns

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
adreseaza-i intrebarea asta acestui user
si te va lamuri cu siguranta.
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw
O zi frumoasa sa ai:)

| meseriasul88 explică (pentru caramela):

Si tie la fel multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa platesti suma respectiva. Daca nu o platesti te vor da in judecata, sigur vor obtine o hotarare judecatoreasca de obligare la plata si apoi te vor executa silit prin poprire pe salariu.
Nu aceasta ar fi cea mai mare problema ci faptul ca suma se poate dubla sau chiar mai mult, la despagubire se vor adauga dobanda legala, onorariul avocatial si cheltuielile de executare. Tot tu vei iesi in mare pierdere.
Daca nu dispui acum de toata suma poti incerca o intelegere amiabila, platesti acum un avans si restul sumei in rate lunare, poate sunt de acord cu aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil ca pagubitul sa isi fi reparat masina pe Casco si ei sa incerce sa recupereze paguba de la tine

| AgathaRo a răspuns:

1 Ai scapat ieftin era caz penal.Nu incerca nici odata sa imbini utilul cu placutul (condusul sub influenta alcoolului) In cel mai rau caz este sa iti opreasca din venitul tau (salariu) un procent pana isi recupereaza prejudiciul asiguratorul RCA.

| drhotzu a răspuns:

Este foarte probabil ca el a reparat masina pe CASCO, iar in momentul de fata ei incearca sa isi recupereze banii, cum este si normal de altfel. acum sincer sa fiu nu pot spune ca ma bucur ca ai patit asa ceva, dar nici rau nu imi pare DELOC! poate asa se invata minte mai multa lume si cu asta terminam cu alcoolici la volan!
acum sa ne intoarcem la tine, din ceea ce spui tu, referitor la faptul ca nu ai nimic pe numele tau, o sa se intample in felul urmator: o sa iti puna poprire pe salariu 30% in fiecare luna pana in momentul in care platesti toata datoria, cum este si normal, dar asta doar dupa ce obtin o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila in acest sens, iar sentinta este pusa in aplicare de un executor judecatoresc.
ideea este ca oricum pentru tine este mai convenabilsa ii platesti asa, pentru ca nu o sa platesti dobanda, comision sau altceva de genul asta...
SPOR!

| meseriasul88 explică (pentru drhotzu):

Multumesc

| meseriasul88 explică (pentru drhotzu):

Nu te supara sa stii ca am fost nevoit sa urc la volan asa pentru ca atrebuit sa duc pe cineva la spital ok si eu sunt de acord cu ce ai spus tu