| bianca82 a întrebat:

am o intrebare la care as vrea sa primesc cat mai multe raspunsuri daca se poate.Am facut un accident, de fapt am lovit o alta masina in partea din spate.Am asigurare valabila, am dat-o desigur pagubitului, in schimb acum cei de la asigurari nu vor sa-l despagubeasca pentru ca spun ei accidentul nu a fost de fapt ``accident``. Pagubitul a dat in judecata firma de asigurari si implicit si pe mine desi asigurarea mea este valabila. Exista posibilitatea sa aiba castig de cauza? cu asgurarile poate, dar in ceea ce ma priveste? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de la asigurari vor despagubi dauna, daca nu dovedesc ca a fost ceva "aranjat" la mijloc. Pagubitul iese cel mai prost oricum. Omul s-a ales cu beleaua pentru ca firma de asigurari pe care ai ales-o este una neserioasa. Tu nu o sa te implici material, pentru ca instanta o sa dea castig pagubitului in fata companiei de asigurari si aia or sa plateasca.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineinteles ca exista si aceasta posibilitate. Caz in care singura solutie va fi sa te indrepti si tu impotriva firmei de asigurari, mai ales daca ai convingerea ca decizia asiguratorului este nejustificata.

regis
| regis a răspuns:

@miletyn - ce tampenii spui acolo? Cine a spus ca vinovatul sa se alature pagubitului? Eu ziceam ca in cazul in care pagubitul castiga procesul impotriva vinovatului, iar acesta din urma considera ca dauna era acoperita de asigurare, vinovatul sa dea in judecata firma de asigurare.
Si cine ii interzice pagubitului sa se indrepte impotriva vinovatului, daca asiguratorul refuza sa il despagubeasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dati mai multe detalii despre ce si cum! Sint anumite situatii legale cind se poate refuza plata indiferent ce asigurare aveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cu atentie ceeace scriu in continuare
@regis : in caz de accident auto fara victime, daca vinovatul are polita RCA valabila si a pus-o la dispozitia pagubitului si daca valoarea de asigurare inscrisa in polita acopera paguba, atunci vinovatul nu poate fi chemat in instanta de catre pagubit; desigur, legea permite iar instanta poate admite, daca o considra intemeiata, o actiune a asiguratorului indreptata impotriva celui asigurat (vinovatul accidentului) dar asta e cu totul altceva. Ar fi de-a dreptul o prostie ca asiguratul-vinovat, aflat intr-o situatie ca aceasta pe care o relateaza bianca, sa se alature pagubitului in actiunea acestuia indreptata impotriva asiguratorului care nu vrea sa plateasca paguba.
daca nu te pricepi nu-i nicio problema. dar, -pentru. numele lui d-zeu-, nu oferi sfaturi, mai ales in materie de drept, care sa conduca un om sa se lege singur la cap daca nu-l doare. E valabil si pentru. altii pe care-i mananca limba sa vorbeasca in necunostinta de cauza. Abtineti-va oameni, daca pretindeti ca sunteti buni si vreti sa dati o mana de ajutor!

| andreea3216 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji, daca aveai o asigurare RCA valabila nu o sa se indrepte nimeni impotriva ta, vezi si sfatul lui @pamfletarul

| ratagrisa a răspuns:

Da pentru ca l-ai lovit