| Stef45 a întrebat:

Buna! Am intrat in localitate cu viteza, peste 100km/h, eu si alte 2 masini si din fata venea un logan de politie, care dupa ceva timp a aprins luminile si a incetinit. Eu am incetinit si am asteptat sa vad daca vine dupa mine, ceea nu s-a intamplat sau nu am vazut eu, apoi mi-am continuat drumul. Cele 2 masini nu au oprit nici ele din ce am vazut.Se poate trimite amenda acasa? Sau ce se intampla in acest caz? Precizez ca era un Logan de politie, nu MCV/Polo, pe care stiu ca au radar.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost prins de radar atunci nu poti fi amendat.
Daca ai fost prins iti poate trimite acasa procesul-verbal de contraventie dar inainte vei fi chemat sa spui daca tu ai condus masina sau alta persoana si, daca tu ai condus, iti poate incheia atunci p.-v.c.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai noroc, semnalizarea cu luminile au fost doar avertisment.
Dovada politiei poate fi doar inregistrarea radar.

| Sofer a răspuns:

Dacă nu te-au oprit si nu ti-a venit nimic acasă. Ai scăpat sigur.