| AndryDya a întrebat:

Am o intrebare legata de buletinul de 18 ani. Sunt in Marea Britanie(fara parinti) si urmeaza sa implinesc varsta de 18 ani, cum pot sa trec granita in tara pentru a schimba vechiul act de identitate care expira pe 13 exact cand este si ziua mea?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca CI este inca valabila te poti reintoarce in Romania si fara parinti sau insotitor major, de asemenea dca detii pasaport valabil. Daca a expirat valabilitatea si n-ai pasaport atunci trebuie sa obtii un titlu de calatorie de la Ambasada ori Consulat.

| AndryDya explică (pentru Ioandelasal):

Nu,nu am pasaport, si daca merg la ambasada ori consultant si ei o sa stie ca sunt singura minora aici se intampla ceva? Adica e ilegal sa fiu singura aici? Poate ma trezesc la o casa de copii sau cv de genul laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndryDya):

Nu stiu legislatia engleza in materie de minori. In schimb te poti reintoarce in Romania, inainte de expirarea valabilitatii CI, fara nici o problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te intorci si tu inainte sa expire

| AndryDya explică (pentru suntserios):

Pai daca plec inainte sa expire, practic am 17 ani deci sunt minora ceea ce rezulta ca nu pot trece granita fara parinti sau tutore

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru AndryDya):

Nu poți face rost de acordul părinților? Ca stiu ca se poate astfel. Și copiii aia de 15 ani merg fără părinți, și au grija de ei o stewardesă dacă nu ma-nsel.

| teajutcumpot a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa suni la ambasada romaniei in marea britanie sa iti ofere aceste informatii! Sigur gasesti nr pe google!

Succes!