Întrebare recomandată | andre89 a întrebat:

am si eu o problema! am lovit o masina in parcare... de fapt am zgariat-o (20cm lungime zgarietura). am lasat numarul de telefon persoanei respective... daca ii dau asigurarea trebuie sa mai merg sa facem amiabile sau alte acte, dosare, etc? sau merge singura cu asigurarea si rezolva! astept raspuns urgeeeent..plsssss

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i nevoie de martori. Exista un formular tip care se ia de la firma de asigurari sau de la politia rutiera, se completeaza si se semneaza de voi, tu si celalat sofer.
Copiile ii folosesc pentru a obtine dovada pentru reparatie, daca intocmeati constatarea nu mai era nevoie.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa incheiati o constatare amiabila si nu mai trebuia sa mergi nicaieri.

| andre89 explică (pentru Ioandelasal):

Si constatarea amiabila trebuie facuta in prezenta unui martor sau la casa de asigurari? sau cum?
pers respectiva mi-a spus sa-i dau copie de pe asigurare, de pe talon, de pe permis, si nu stiu la ce ii folosesc si astea!

| Ioandelasal a răspuns (pentru andre89):

Nu-i nevoie de martori. Exista un formular tip care se ia de la firma de asigurari sau de la politia rutiera, se completeaza si se semneaza de voi, tu si celalat sofer.
Copiile ii folosesc pentru a obtine dovada pentru reparatie, daca intocmeati constatarea nu mai era nevoie.

| 4ndr33y a răspuns:

Depinde unde e zgarietura si cat e de vizibila, pagubitul s-ar putea sa nici nu te contacteze laughing

| andre89 explică (pentru 4ndr33y):

Pai. tocmai ca m-a contactat! iar zgarietura e pe usa din dreapta-fata! bara la masina mea e din plastic, iar eu cu bara am atins-o! alte pers mi-au spus sa iau benzina sterg k se ia, dar.......nu stiu ce sa fac cryingcrying