| June20 a întrebat:

Cum e cu cresterea salariului pentru cei cu studii superioare de la 1 ianuarie? Daca salariul minim se mareste, asta inseamna ca daca ai peste salariul minim vei avea oricum o majorare a salariului, nu? Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vei avea nicio majorare daca ai peste salariu minim. Ala e obligatoriu sa ti l dea, daca ai deja... aia e

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o m*&e. Vita asta mincinoasa pesedista nu stie ce cacaturi sa mai scoata pe gura. Da, daca se vor mari "pentru cei cu studii superioare" fie vor forta unii angajatori sa mareasca in pierdere salarii pentru angajati cu studii superioare care NU folosesc nici un skill din facultate si NU produc suficient (de exemplu contabil cu diploma care lucreaza ca vinzator de haine), fie - cel mai probabil - angajatorii se vor orienta si vor angaja altii/vor specifica ca pentru jobul x nu e nevoie de studii. Tare mi-e ca iar se vor mari in nestire si fara acoperire salarii de bugetari, ca astia fac de obicei facultati degeaba si habar nu au oricum de nimic. De exemplu soacra-mea e bibliotecara la o scoala si au pus-o de a facut psihologia la ff, asa, ca sa aiba o diploma. Nu ca i-ar folosi la ceva. Dupa ce a luat diploma, i s-a miscorat salariul, pentru ca incadrarea pe studii superioare nu venea si cu vechime. Pe scurt, nu te astepta la nimic bun. Daca esti la privat si esti capabila, gaseste-ti ceva mai bun daca nu poti demonstra si nu esti in stare sa negociezi un salariu mai mare unde lucrezi. Daca esti la stat... stringe bani albi pentru zile negre si nu cheltui aiurea, ca in scurt timp o sa ne iasa pe nas la toti mai tare ca acum mizeriile facute de pesede. P.S. Apropos, gazul s-a scumpit de vreo 4 ori de iarna trecuta pana acum. Votati pesede!

| June20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Clar nu ma astept la nimic bun. Am mai pus o intrebare in care am specificat ca am salariu 2300 si toti mi-au sarit in cap ca as avea salariu ff mare si nu sunt multumita.
Dar ce mai ramane din 2300 dupa ce platesti chirii, motorina (si asta scumpita), mancare? Dupa 17 ani de scoala in care te-ai chinuit sa nu treci ca gasca prin apa, in speranta ca te ajuta cu ceva. Fals! Bine ca are Dancila sute de milioane pe lunalaughing
Oricum, subiect lung si inutil...multumesc pentru raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru June20):

Mdah, 2300 e cam la limita decentei, dar aici - imi permit sa comentez - e si lipsa acuta a educatiei financiare de la romani. Motorina scumpa? Tusesti daca folosesti transportul in comun? Nu ajung banii de una-alta dar sunt de tigari si ai abonament de 100 RON la mobil? In fine, intelegi ideea mea - si putem continua discutia aici ca sa foloseasca si altora sau in privat. Chestia e ca majoritatea romanilor - inclusiv eu - nu au de multe ori nici o urma de plan de cheltuieli pe termen scurt-mediu, nu mai zic de economii/investitii pe termen lung. Stiu, e putin a naibii sa ai 2000-2500 RON lunar si sa discuti de investitii, dar problema cea mai mare e lipsa disciplinei, nu neaparat lipsa banilor. P.S. Sute de milioane au de-alde ciorbea sau viorel toader, aia sunt jigodii adevarate. Dancila e pur si simplu o marioneta pe vreo 10-15.000 RON sau pe-acolo. P.S. Cu ce te ocupi? Nu de alta, dar am ceva conexiuni pe ici-colo care cauta oameni capabili.