| Crackman a întrebat:

Care este salariul minim pentru studii superioare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.4/2021, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  ART. 1
(1)Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 2.300 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 169, 333 ore pe lună, reprezentând 13, 583 lei/oră.
(2)Prin excepţie de la prevederile alin. (1), începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, pentru personalul încadrat pe funcţii pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puţin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, fără a include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la suma de 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 169, 333 ore în medie pe lună, reprezentând 13, 878 lei/oră."
Acest salariu se modifica anual prin HG.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Salarul minim pe economie.

| Violleta2022 a răspuns:

Studii superioare in ce domeniu?
Fiindca la momentul asta cel putin 20.000 de persoane cu studii superioare, nu au nici un salariu, stand pe ajutorul dsomaj sau muncesc pe un salariu minim pe economie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salarul minim pe economie. Nu ești plătit pentru studii, ci pentru ceea ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1400 de RON.

| isemilia a răspuns:

Salariul minim pe economie.

| PringAloe a răspuns:

Este acelasi pe care il castiga oricine indiferent ca are studii superioare, medii sau deloc, minimul pe economie care este undeva la 2.300 lei brut, net este undeva la 1386lei +/- (banii in mana), undeva la 40% din bani se duc catre stat.