| vivian12 a întrebat:

Buna,daca ati fi ministrul apararii care ar fi primele 3 lucruri pe care le veti face in legutaru ca tara. Foarte serios, multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca ministru al apararii, intrebarea este ce ai face pentru armata, nu pentru tara.
Armata trebuie sa fie dotata cu echipament nou (nu SH), de calitate (nu chinezisme) si de ultima generatie (nu de pe vremea bunicului).
Militarii trebuie sa fie antrenati, nu-i tii in armata doar sa faca act de prezenta si sa incaseze generalii pensii nesimtite si nejustificate.
Cazarmile vor fi din nou pazite de soldatii unitatii, nu de firmele de paza ale coloneilor si generalilor trecuti in rezerva.

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca o completare la ce ai spus tu le-as cere sa desfiinteze "burtile". Cand vad un militar cu burta ma apuca raul!
La ora actuala se angajaza ca simpli soldati maldarul de avocati, ingineri, profesori facuti pe banda rulanta in facultatile private si nu numai.
A fi militar profesionist inseamna enorm.In primul rand o pregatire fizica apoi mentala.Armata nu e pentru oricine, dar ca la noi la nimeni.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bine punctat, @BigBrother!
Aș mai adăuga o testare corectă a fiecărui angajat, fără intervenții laconice pe fond de "pile".
Pa, pa.