| AvalohAlyn a întrebat:

Daca ai fi desemnat azi ministrul Educatiei care ar fi primele 3 masuri si cele mai importante pe care le-ati luat pentru invatamantul romanesc?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

1.As reintroduce şcoala profesională, cu 50% practică
2. Aş actualiza programa, aş aduce-o la zi cu tehnologia şi societatea de azi, şi aş creea un consens între materii: dacă azi copilul învaţă la Istorie despre Civilizaţia Greacă, atunci la Geografie să înveţe despre Grecia.
3.Aş reduce birocraţia la minim şi aş permite exmatricularea copiilor din învăţământul obligatoriu.

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poate ai vrut să scrii primele 30 nu primele 3!
Oricum, chiar dacă am terminat Facultatea de Fizică, pentru că am lucrat numai în industrie și nu în învățământ probabilitatea să mă pună ministrul Educației este apropiată de zero, iar atunci vorbim „ discuții", care nu ar avea rost.

| anacolda a răspuns:

1. As reduce la zero birocratia care distruge timpul alocat elevului.
2. As reduce numarul de locuri la liceu. Ne trebuie si meseriasi buni, nu o gramada de intelectuali prosti.
3. As reintroduce pedepsele de exmatriculare pentru elevii violenti si la liceu si la gimnaziu.