| gongsterbeep a întrebat:

Daca merg sa studiez in strainatate( Suedia), am dreptul la pensie medicala? Si daca da, cum trebuie sa procedez?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pensia, ai dreptul când ai anii de pensie.
Dacă vrei să întrebi de asigurare medicală, aceasta o ai, dacă o faci, adică dacă o cumperi.

| gongsterbeep explică (pentru sadrian46):

Ma refer la pensie de handicap

| sadrian46 a răspuns (pentru gongsterbeep):

Aceasta este o pensie de stat. Statul român a dat-o ca protecție socială unui cetățean român, beneficiezi de ea, ai incapacitate de muncă, în bazalegii române, nu ai capacitatea de a te întreține singur, legea română îți acordă pensie de handicapat.
Ce știu eu, și nu știu tot.
Dta poți merge acolo la studii cu bursă oferită de UK. Dacă ei ies cu Brexitul din UE, nu mai acordă burse pentru cetățeni români.
Dar hai să zicem că îți dau. Atunci UK, dacă faci cerere, la concurs îți oferă bursă de studiu acolo.
Iar dta o să ceri, dar dați-mi ceva în plus, că sunt handicapat, dar cetățean român. Știu că mulți țigani români stabiliți acolo au tot felul de indemnizații, pentru copii, etc, dar ei nu sunt în situația dtale cu bursă de studii acolo. Unde să ceri, pe ce bază, dacă tu ești cetățean român? Te poți interesa invers, la Casa de pensii în România, vă rog, eu merg pe 5 ani la studii în UK, puteți după lege să îmi trimiteți pensia de handicap acolo?
Mai poți merge la studii pe banii tăi, zeci de mii de euro pe an.