| Anonim13912 a întrebat:

Guvernul e format din Parlament si Senat sau e format din Prim-ministru si ministrii lui? Nu ai nimic de a face unii cu ceilalti?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania e un stat democratic. Deci se respecta principiului separației puterilor in stat.

1. Puterea legislativa adica Parlamentul format din camera senatului si camera deputaților. Aici se propun si se voteaza legi atat de senatori cat si de deputați. Senatorii si deputatii sunt alesi prin alegeri parlamentare de catre noi.

2. Guvernul sau puterea executiva formata din miniștri si condus de prim ministru trebuie sa puna in aplicare legile votate in parlament. Guvernul e ales de primul ministru. Primul ministru e propus de partidul care are mojoritatea in parlament si numit de președinte.

3. Puterea judecatoreasca formata din procurori, magistrați si judecători. Acestia au grija ca legea sa fie respectata de toti dintre noi.

| Anonim13912 explică (pentru suntserios):

Super! Numa 2 nelamuriri:
1. Prim ministru trebuie sa apartina neaparat de partidul majoritar si sa fie ales de Presedinte, chiar daca nu e din acelasi partid, nu?
2. Cei din puterea judecatoreasca au voie sa apartina de vreun partid sau trebuie sa fie total independenti?
Multumesc happy

| suntserios a răspuns (pentru Anonim13912):

1. Nu e obligatoriu nici sa apartina partidului majoritar, insa guvernul trebuie sa aiba sprijin de la Parlament, lucru care nu se prea poate intampla daca Guvernul nu apartine majoritatii parlamentare. Un caz concret a fost Ciolos. El nu facea parte din niciun partid dar a fost premier, insa nu a avut sustinerea Parlamentului.

presedintele are ultimul cuvand in numirea primului ministru.

2. Logic ca nu au voie sa faca parte din niciun partid

| Anonim13912 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos!

| relian a răspuns (pentru Anonim13912):

Legal,normal,logic indiferent de unde provin acesti oameni,dupa ce preiau aceste fctii,ei ar trebuie sa lucreze pentru populatie, pentru tara, nu pentru partid.

Insa cei care sunt numit pe aceste fcti fac jocul, lucreaza pentru cei care iau pus acolo.De ce? Tocmai pentru ca sistemul este naspa facut, cum am spus.

In RO singurul ales de oameni este presedintele si primaru, restul sunt numiti de partide.Deci la ce sa te astepti cand toti in afara de primar si presedinte sunt numiti de partidele politicie?

Toate aceste fctii de fapt se cumpara laughing rad eu rad dar asta e adevarul.Cei care vor sa fie numiti,vorbesc inainte cu cei din partide,le promite si trebuie sa se tina de promisiune,asa ca va fura sa dea cea promis,plus si pentru el laughing

In aceasta situatie cum poti sa mai spui ca justitia este independenta,odata ce este numita de partid? Nu este,adevaru este asta ce zic eu,toti is corupti.
Dar legal toti acestia ar fi trebuie sa lucreze pentru tara si populatie.

Ca tot am amintit de America,chiar de tie nu-ti place,in America toti is alesi de populatie,mai putin presedintele.
Deci de la primar,judecator,sefu politiei,serifu orasului,senator,deputat,guvernator,toti acestia is alesi nominal,adica stii pe cine alegi,toti is alesi de populatie.
Odata alesi acesti oameni nu-s la dispozitia partidelor politice,chiar daca uni din ei provin din partide politice.Ei lucreaza pentru populatie,dar si pentru partidul din care face parte,insa partidele nu urmaresc sa fure,e ceva mai altfel decat in RO. Oamenii pe care poporul in alege,sunt cunoscuti,adica daca is profesionisti,daca se pricep si etc,li se stie orientarea,ce vor sa faca si asa mai departe.
Acesti oameni au aceasta gandire si pot apartine unui partid care are aceiasi gandire cu a lui,sau el apartine unui partid cu gandirea asta, cu orientarea X sa-i zicem.
Este ca sin RO toti dintr-un partid care ocupa fctii la guvernare face exact ce face partidul din care provine, adica fura laughing
ei in America nu merge asa, oamenii te elimina imediat.
Plus de asta de ce in America nu prea se intampla chestii naspa? Sau coruptia este f redusa?

Alegerile is diferite si anume.Preseditele este ales odata la 4 ani, senatori odata la 6 ani, deputati odata la 2 ani,sefu politiei,serif si etc nu mai stiu,deci dupa cum observi acest sistem nu prea permite formarea de gasti mafiote laughing puterea se schimba mereu sau este impartita rar se ajunge ca un singur partid sa detina majoritatea,ca urmare la guvernare sunt o gama variata de oameni,care provin din partide,ori independenti, deci sansele sa apara corupti asa usor sunt foarte mici.

Plus de asta oamenii stiu cine este persoana care participa la o fctie, stiu daca e bun sau doara gura e de el, il voteaza sau nu.Deci sa fii ales in America chiar si sef de politie, ori judecator trebuie sa fii profesionist si sa faci lucruri bune, altfel oamenii nu te mai baga in sama.Si cum oamenii te voteaza ai incurcato laughing

Toti se uitra la tv,apar oameni rai, politia ii prinde sau nu, oamenii vad cum actioneaza politia, iar peste 2 ani daca politia a fost lenesa sefu pa si la gara,nu mai pupa voturi laughing la fel si judecatoru,oamenii vad la tv,au prins politia pe nu stiu ce criminal,daca judecatorul o lalaie sau mai stiu eu nu-i bun,oamenii vad, criminalu e inca nu se stie, ori ii da drumu ori n-a fost taxat cum trebuie, asa ca judecatorul peste 2-3 ani pa si la gara laughing nu mai pupa el fctia.
Sau sa zicem esti senator, gata te faci prieten cu nu stiu ce deputat, dar ala peste 2 ani poate sa dispara,daca n-a fost bun,daca era cu tine in gasca si faceati magarii laughing

Judecatorii,politistii,serifii,nu pot fi dati afara de nimeni,nici de catre presedinte,atata timp cat ei is fac treaba,nu are cine le face nimic.ei urmeaza legea,o aplica asa ca nimeni nici Hristos nu poate sa-i faca nic laughing
cam asa lucreaza sistemul in America.
Citeam acum ceva ani,venise din Germania nu stiu ce presedinte al companiei mercedes,ala se credea mare scula,a luat o masina sia plecat nu stiu pe unde,l-a oprit un politist si la bagat la arest laughing ala facea ca trenu ca el este mare scula sa vina sefu politiei ca las ca le arata el. Politistu calm si a vazut de treaba,na chemat pe nimeni ala a stat la arest toata noaptea laughing a doua zi a zis ca el este mare scula la mercedes,ca nu avea actele la el,povesti,pana la urma s-a rezolvat, dar a platit amenda ceva, iar politistu a fost felicitat laughing
In america cu cat esti mai bogat cu atat trebuie sa ai grija ce faci, pentru ca riscul dea fi tras la raspundere este mai mare decat in cazul unui sarac sa zicem asa.Deabia asteapta avocatii sai jumule laughing aia nu discuta cu nimeni.
Asa este cand justitia este independenta,doaara asa o poti face independenta alegand judecatorii niminal,poporul sai aleaga,nu partidu.

Revenind la RO,asa se pare ca spune legea,primul ministru trebuie sa fie ales de presedinte,dar cred ca trebuie sal aleaga dintre oamenii partidului majoritar,adica un drac laughing e ca si cum spui ca tu alegi,dar de fapt nu alegi tu ce vrei laughing

Cum am spus un sistem corupt,total ilogic,asta este sistemul din RO si mai toate sistemele din lumea asta cu exceptia celui american. Poate or mai fi si alte tari cu sisteme mai ok dar nu prea vad care ar fi alea.

Ok referitor la ce intrebi tu daca judecatorii ori cei alesi ar trebuie sa apartina vreunui partid.Ei provin din paridele politice,cei mai multi,dar odata ales logic,normal nu ar mai trebuie sa apartina acelui partid,pe perioada cat ocupa acea fctie el nu mai face parte din acel partid,nu are cum,pentru ca el trebuie sa lucreze cu restul care is la guvernare,iar impreuna ar trebuie sa lucreze pentru tara si populatie.
Asa ar trebuie,asa probabil spune si legea,dar in RO pentru ca legile is proaste,nu are cine sai traga la raspundere.
Presedintele poate fi ales dintre cei independenti sau poate fi dintr-un partid anume.
Dar dupa ce este ales,el nu mai are treaba cu partidul din care a venit,cel putin pe perioada cat ocupa fctia de presedinte.
Treb sa fie neutru,la fel si judecatorii si restul guvernului.
Dar in RO lucru asta nu se intampla.

Gata ca vorbesc prea mult,apoi obosesc laughing ma duc afara ca am treaba.
E bun ca intrebi si cauti aspunsuri pe inteles,ar fi si mai bine daca stai si analizezi de ce unele chestii is asa si nu altfel,sa analizezi daca e bun sa fie asa si nu altfel,daca ceva este logic sau nu.

Este bine sa eviti sa te uiti la tv,ma refer la stiri,la povestile ce se zic in RO,la tv te uiti la un film,ceva muzica si divertismen, evita cat poti chestii politice, alea vazute zi de zi ajung sa te indoctrineze, asa cum e marea majoritate din RO a oamenilor.
Eu de 15 ani nu mai ma uit la tv laughing sincer nici TV nu am de 15 ani, nu-s curios ce zic uni alti, daca vreau sa stiu ceva sau sa vad ceva ma uit pe net.Cand vad ceva caut sa vad daca e bine,daca e logic sa fie asa,daca e normal.
Toti in RO is happy ca lau bagat pe Dragnea la puscarie,asa si mai departe cu ce ajuta asta pe oameni? Cu nimic aia toyt acolo is,ca se numesc pnl,usr,udmr psd tot dracu ala e laughing aia is acolo, is asteapta randul fiecare laughing gata lea ajuns astora cat a furat, lasa sa mai furam si noi zic cei din pnl, usr laughing si care or mai fi.Basescu vrea si el sa mai roada ceva oase,dar se pare slabe sanse, trebuie sa isi astepte randu, el a fost destul, a ros mult de tot laughing

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing dar pe wikipedia de ce nu cauti?
Ok fiecare tara are sistemul lui de organizare.In ce priveste RO sistemul este laughing nici eu nu stiu, glumesc, deci RO este un stat semiprezidential.

Dar sa intelegi ce sunt toate aceste rahaturi laughing cauti pe net si gasesti destule informatii.Sa stau eu sa ti le zic,pfff mie o lene de nici nu te vad laughing
Deci RO este o replublica semiprezidentiala, adica guvernarea, sau conducerea statului este facuta de guvern si presedinte, astia sunt cei care gestioneaza, care administreaza tara.
Dar presedintele are putere din parti laughing cel care adminstreaza tara este de fapt GUVERNUL.

Ca sa pricepi mai bine exista puteri in stat, sau cele 3 puteri daca ai auzit,
-Puterea Legislativa,cei care dau legi si care se mai ocupa si de una alta,in cazul RO de furat laughing
-Puterea executiva,adica guvernu,care adminstrea tara dupa legile in vigoare,eventual dupa legi noi date de parlament,cum e cazul RO legile alea facute noaptea care dadea liber la furat,la jefuit fara limita laughing
-Puterea judecatoreasca, adica aia care ar trebuie sai bage la bulau pe parlamentari si cei din guvern laughing si sa le confiste averile, dar in RO se intampla numai asta cu bulaul, asta doara atunci cand se fac presiuni f mari si nu au incotro laughing

Ca urmare cei care adminstreaza tara, adica cei care o conduc este Guvernul asta in cazul RO.
Daca guvernul este prost si hot tara merge exact cum merge acum la noi laughing

Parlamanetul reprezinta puterea legislativa, cei care dau legi noaptea laughing si are 2 camere -senatul si camera deputatilor.
Parlamantu in RO nu prea intelege ca Judecatoria este si ea o putere separata si astia ce is acum la guvernare voiau sa o ia sub comanda lor laughing

Deci cele 3 puteri is separate dar depind una de alta,ar trebuie sa se controleze una pe cealalta,astfel incat sa nu apara gasti gen cum sunt in RO laughing sa vada uni ce fac ceilanti,sa impiedice eventualele fraude,sau tentative.

Cea mai buna forma de guvernamant este cea prezidentiala,adica presedintele conduce tara,o adminstreaza,dar exista si acolo parlament care urmareste ce face presedintele,parlamentul poate sa traga la raspundere presedintele daca acesta o ia ranza laughing
Un exemplu ce republica prezidentiala este SUA, presedintele isi face gasca lui, deci nu mai exista ministri, rahaturi cum este in cazul RO.
Presedintele pune pe cine vrea, nu vine partidu sai impuna nimic, cel putin legal nu mai are cei face odata ce presedintele este ales.Ca sa nu fie dat jos nu trebuie sa faca magarii.
Poste saisi puna in fctii si nevasta si copii, pe cine vrea el sau crede el ca e de incredere si poate sa-l ajute.

Din pct meu de vedere republica prezidentiala este cea mai buna forma de guvernamant la ora asta.De fapt se si vede ca este mai buna,America fiind principala putere modiala.

Mai exista o alta forma de guvernamant si anume Parlamentara, acolo unde parlamentu este seful, el face guvernu, el porpune chiar si presedintele, adica parlamenntu trage sforile, asa cum este cazul Germaniei.Acest tip de guvernare mie personal mi se pare ceva de gen comunist laughing ceva gen dictatorial,pentru ca parlamentu dicteaza tot,iar parlamentul este tras de sfori de catre partidul care la dat,ori care a dat majoritatea,Vezi exemplu lu baba cloanta aia din Germania,o baba a ajuns sa conduca Germania,o tanti gen Viorica de la noi,cam asa este si aia,o fosta comunista.

Concluzia este ca indiferent de forma de guvernamant au dea face uni cu alti,pentru cas legati,pentru ca unia fac ceva alti altceva dar cu legatura intre ei,Toati acestia ar trebuie sa lucreze impreuna pentru bine populatie,lucru care nu se intampla laughing de cele mai multe ori acesti guvernanti,adica guvern,parlament si presedinte lucreaza doara pentru ei laughing ca de fapt toti acesti oameni provin din paride politice,sau majoritatea, iar daca cauti in dictionar ce inseamna politician, vei ramane surpsins, placut ori o sa vezi tu cand cauti si vezi, dar un politician isi vede de buzunarele lui si buzunarele gasti din care face parte.

Ca urmare cei de la guvernare din RO nu fac altceva decat ce spune cuvantul politician,laughing deci conform cu dictionaru ei sunt perfect legali si fac exact ce trebuie sa faca un politician, adica sa fure tara si populatia laughing cat pot ei mai bine.

Daca ai neclaritati spune si daca stiu iti zic.

| Anonim13912 explică (pentru relian):

Bai nu stiu ce se intampla daca nu iti era lene sa mai raspunzi! laughing mersi mult de raspuns, e mult mai usor sa inteleg cum explica lumea pe TPU decat sa cayt pe wikipedia si am vrut ceva mai rezumat si mai haios? asa ca este perfect. In legatura cu formele de guvernare din SUA si Germania nu o sa fac niciun comentariu fiindca de americani nu-mi prea place si de nemti stiu putine. Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost unul dintre cei care au dat un vot informat, nu?laughing
guvernul e controlat în mod direct de parlament.
parlamentul = senat si cdep

| Anonim13912 explică (pentru anonim_4396):

Senatorii ce fac?
Deputatii propun legi si senatorii le aproba?
Si totusi, ministrii, fac parte din parlament?